22 V przypada Dzień Bioróżnorodności i właśnie wtedy studenci i naukowcy z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego  zapraszają do Lasu Krzyszkowickiego. Tam specjaliści zajmujący się  różnymi grupami organizmów pomogą amatorom i miłośnikom przyrody  w prowadzeniu badań i dokumentowaniu obserwacji.

Nauka obywatelska (ang. citizen science), czyli projekty angażujące ludzi spoza środowiska naukowego w badania,  to fenomen, który dzięki wpływowi Internetu staje się coraz bardziej popularny. Zanim stało się to modne z dobrodziejstw współpracy z obywatelami korzystali - już od lat 30-tych ubiegłego wieku np. ornitolodzy. Każda obserwacja jest cenna - jeśli wolontariusz przestrzega określonych zasad. Najbardziej znane w świecie zachodnim przykłady nauki obywatelskiej to te dotyczące obserwacji ptaków i klasyfikacji galaktyk na podstawie zdjęć wykonywanych przez teleskopy. Do najstarszych tego rodzaju inicjatyw należą masowe akcje liczenia ptaków w Wielkiej Brytanii, mapy kwitnienia roślin ogrodowych sporządzane przez tysiące wolontariuszy w Niemczech, czy nowa, włoska akcja na Adriatyku tworzenia map występowania meduz, w której wzięło udział tysiące plażowiczów.
Osoby, które chcą przygotować się do prowadzenia  obserwacji w Lesie Krzyszkowickiem i chcą oswoić się z warunkami prowadzenia obserwacji mogą pojawić się 11 V na Kampusie UR  przy al. 29-Listopada 46 w Krakowie, przed budynkiem Wydziału Leśnego .
Z dr Anną Gazdą z Uniwersytetu Rolniczego rozmawiała Ewa Szkurłat.