Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Czwarty takt po C literze" - reportaz Jacka Stwory

Jacek Stwora - genialny krakowski reportażysta, zanegował prawie wszystkie reguły polskiego reportażu. Narrację autorską uczynił ważnym elementem utworu. Dramaturgia w jego utworach jest budowana nie z przebiegu zdarzeń, nie służy warstwie informacyjnej, lecz ścieraniu myśli i idei. Stwora zestawia różne światy, stawia ważne, egzystencjalne pytania. #kultura #reportaż

fot. M.Chołoniewski

Mówi Wojciech Markiewicz

Jacek Stwora to uczestnik kampanii wrześniowej, w czasie wojny trafił na Zachód, przewędrował cały szlak bojowy po to, żeby potem znaleźć się w Krakowie. Zaczął karierę jako pisarz, a potem zaczął pracować w Polskim Radiu. "Apogeum twórczości Jacka przypada na lata 70-te" - powiedział Wojciech Markiewicz, reżyser radiowy i teatralny, były prezes Radia Kraków, reportażysta i wieloletni juror międzynarodowego konkursu twórczości radiowej Prix Italia.

Mówi Anna Sekudewicz

Za "Pasję, czyli misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej widziane"  Jacek Stwora otrzymał najważniejszą radiową nagrodę Prix Italia w 1972 roku. Autor wciela się w niej w rolę narratora oraz rozmawia z uczestnikami Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, aktorami odgrywającymi role Piotra i Judasza. Do historii reportażu wszedł również "Czwarty takt po C literze" - mówi Anna Sekudewicz  z Radia Katowice, reportażystka, laureatka Prix Italia, członkini komisji artystycznej konkursu im. Jacka Stwory.

"Czwarty takt po C literze" - reportaż Jacka Stwory z 1974 roku

"Czwarty takt po C literze" autorstwa Jacka Stwory to reportaż literacki zbudowany z zaskakujących zestawień dźwiękowych, to swoista symfonia dźwięków, pełna sensów interpretacyjnych. To również poetycki , dźwiekowy pejzaż Krakowa.  Nagrania, pauzy, kontrapunkty i dramaturgia - to wszystko analizowały pokolenia polskich reportażystów. J. Stwora miał wielu naśladowców, ale nikt mu nie dorównał. 

Autor:
Ewa Szkurłat

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię