Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Chcę obnażyć i zdemaskować emocje ..." - "Corrida" Andrzeja Lichoty w Pałacu Sztuki

Swój styl określa jako "kontemplacyjna, ekspresyjna abstrakcja". Andrzej Lichota, absolwent krakowskiej ASP, malarz, rysownik, reżyser, autor kilku tysięcy rysunków publikowanych w wielu polskich czasopismach, także kilkudziesięciu filmów animowanych, laureat wielu konkursów krajowych i międzynarodowych. Obrazy oraz rzeźby z nowego cyklu artysty zat. „Corrida", zainspirowanego podrożą do Cordoby w Hiszpanii w 2017 roku, zaprezentowane zostały na wystawie w Pałacu Sztuki. O malarstwie, corridzie i inspirujących podróżach z Andrzejem Lichotą rozmawia Jolanta Drużyńska.

J.Drużyńska rozmawia z Andrzejem Lichotą

"Po cyklach z mocną fakturą, ale w zasadzie emocjonalnie delikatnych, przyszedł czas na "Corridę" i moją osobistą rozgrywkę z czerwienią. Ten cykl kosztował mnie wewnętrznie najwięcej: mam wrażenie, że całe dotychczasowe życie, jego kształt, emocje pragnienia i plany. W pewnym momencie wszystko zostało wywrócone. Zadaję sobie pytanie: czy mogłem go ominąć? Czy musiałem toczyć tę walkę? Może magnetyzm tragicznych przeżyć z dzieciństwa był tak wielki, że nie było na to innego sposobu ..." 

(Andrzej  Lichota )

fot.JD

fot.JD

Róg byka  - jedyna broń zwierzęcia w walce z człowiekiem- stal się dla Andrzeja Lichoty inspiracją do stworzenia blisko siedmiometrowej rzeźby, która stanęła w Baia Formosa w Brazylii  przy okazji odbywającego się tam w 2019 roku  festiwalu Tropical Burning Man . 

fot. P.Witek

fot. P.Witek

27.09. 2017 

"W corridzie chce obnażyć i zdemaskować emocje i te wyzwolone podczas jej trwania i te które ujawniają się później, stąd niektóre obrazy stają się niezwykle brutalne i wielokrotnie przemalowywane. Praca nad nimi łączyła się często nawet z krzykiem... "

(A.Lichota - Dziennik - fragment) 

Andrzej Lichota  - ur. 1972 r. Artysta malarz, rysownik, reżyser. Ukończył wydział malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się malarstwem olejnym w nurcie abstrakcji ekspresyjnej, do którego inspiracją są autentyczne przeżycia artysty.
Istotnym elementem jego twórczości jest pejzaż, a właściwie jego struktury i fragmenty, ale także spotkania i miejsca oraz szeroko pojęte odwołanie się do archetypu.
W jego twórczości malarskiej często światło ściera się z ciemnością a w wyniku tych starć wyłania się kolor. Szerokie impasty, używanie różnorodnych narzędzi, sięganie po środki wyrazu zakorzenione w tradycji informelu oraz wielki format powodują, że obrazy działają niemal monumentalnie. W wyniku podróży powstały takie cykle jak Australia, Iran, La Gomera oraz najnowszy cykl Corrida.
Stypendysta Ministra Kultury RP / 2004 / i Erich Pommer Institut / 2011 /. Laureat nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych m.in. I nagroda, Ogólnopolski konkurs rysunkowy Bielsko Biała / 2016 /, kwalifikacja do brytyjskiej BAFTA / 2015 /, III nagroda – Festiwal Satyry Europejskiej / 2008 /, wyróżnienie Stowarzyszenia Inteligencji Twórczej / 2005 /, I nagroda TVN w konkursie na scenariusz / 2004 /, wyróżnienie ufundowane przez Ministra Kultury RP / 2003 /.
Brał udział w ponad 120. wystawach zbiorowych i pokazach, w ostatnich latach do najważniejszych należą:

2021 – Andrzej Lichota „Malarstwo”, Galeria i Dom Aukcyjny POLSWISSART, Warszawa
2021 – „Andrzej Lichota. Cztery stany świadomości”, Pałac pod Baranami, Kraków
2020 – „Australia – Andrzej Lichota”, Fundacja Arte Novum, Liberty, Kraków
2019 – „Tropical Burning Man” festiwal sztuk wizualnych w Baia Formosa (Brazylia)
2019 – „Tauromachia, Wystawa Andrzeja Lichoty”, Galeria Instytutu Cervantesa, Kraków
2019 – „Sztuka teraz”, Muzeum Narodowe w Krakowie
2018 – Parallax Art. Fair, Kensington Town Hall, Londyn
2016 – “Ancient Palaces” Villa Monastero, Verenna oraz Palazzo Gallio, Gravedona (Włochy)
2016 – “Abstrakcje – Australia, Iran, La Gomera”, Galeria Archetura, Kraków
Prace artysty znajdują się w kolekcjach w Nowym Jorku, Londynie, Los Angeles, Merzhausen w Niemczech, Sydney, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Dubaju, Brazylii i Luksemburgu oraz w licznych instytucjach państwowych i prywatnych.

Corrida - Andrzej Lichota - malarstwo - Pałac Sztuki 28.04 - 15.05 2022 

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię