Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn. 4.04. WIELKANOC

Pierro della Francesca ( zm. 1492) fot.Wikipedia

 

ZAGADKA HISTORYCZNA (4.04)

 

Wielkanoc w roku 1938 przypadła 17 kwietnia. Tego dnia w RZYMIE, w Bazylice św. Piotra na Watykanie, papież PIUS XI ogłosił świętym polskiego jezuitę.

Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Kościoła polskiego w okresie II Rzeczypospolitej.

O jego wyjątkowości świadczy fakt, że poprzednia kanonizacja Polaka – św. Jana Kantego – miała miejsce 1767 r.

Wymiar symboliczny miało także to, że kanonizacji dokonał Pius XI który jako abp Achille Ratti w latach 1918–1921 przebywał w Polsce jako wysłannik Stolicy Apostolskiej.

(fot.Wikipedia)

 

Proszę podać imię i nazwisko tego świętego, który zmarł śmiercią męczeńską w 1657 r. w JANOWIE POLESKIM (dziś na Białorusi), został beatyfikowany w roku 1853, a kanonizowany w Wielkanoc roku 1938.

 

 

ADRES INTERNETOWY:  [email protected]

                                      do godz. 8.30. dnia 4 kwietnia 2021 r.

 

 

 

UPOMINKI:

Biografia św. Jana Pawła II "HETMAN CHRYSTUSA" autorstwa Jolanty Sosnowskiej ( tom III)

książka Andrzeja Zwolińskiego "POLSKI CUD 1920".

2 egzemplarze wydawnictwa "POBYT I BRYGADY LEGIONÓW W KĘTACH I OKOLICY W 1915 R."

album "FASCYNUJĄCY ŚWIAT KRYSZTAŁÓW. WIELICZKA" autorstwa Macieja Pawlikowskiego i Krzysztofa Prądzyńskiego.

 


 

 

Znawca historii Krakowa MICHAŁ KOZIOŁ w wydanej niedawno książce "KRAKÓW WCZORAJ I PRZEDWCZORAJ" zamieścił rozdział "TAJEMNICE KRAKOWSKIEGO ŚWIĘCONEGO".

Zawarł w nim nie tylko opisy Świąt Wielkanocnych z "Encyklopedii staropolskiej" ZYGMUNTA GLOGERA (1845 -19119) oraz opisy na ten temat krakowianki MARII ESTREICHERÓWNY (1876 -1966), lecz sięgnął też po pamiętnik STANISŁAWA hrabiego MIEROSZEWSKIEGO.

Z niego dowiadujemy się dziś jak wyglądało święcone w bardzo zamożnym krakowskim domu.

Posłuchaj!

 

 


 

STANISŁAW I MARIA JASTRZĘBSCY

 

MARIA z Dembińskich hrabina JASTRZĘBSKA żyła w latach 1835 - 1915.

To postać ze wszech miar zasługująca na szerszą prezentację.

Wraz z mężem STANISŁAWEM JASTRZĘBSKIM (zm. 1902) zamieszkiwała w rodzinnym majątku w JURKOWIE koło Wiślicy w ówczesnym zaborze rosyjskim.

W roku 1899 r.małżeństwo przeniosło się do Galicji, na zamek do DĘBNA koło Brzeska i zarządzało majątkiem zmarłego bezdzietnie brata Stanisława - EDMUNDA JASTRZĘBSKIEGO, który to swój majątek ("klucz dębiński") zapisał ich najstarszemu synowi JANOWI.

 

Na uwagę w życiorysie hrabiny Marii Jastrzębskiej zasługuje podróż w roku 1893 do Włoch na Sycylię do Messyny.

Tam doszło do spotkania z urodzonym w Messynie włoskim zakonnikiem, dziś świętym kościoła katolickiego (kanonizował go w 2004 r. w Rzymie Jan Paweł II).

ANNIBALE MARIA DI FRANCIA (1851 - 1927) to założyciel Zgromadzenia Rogacjonistów Najświętszego Serca Jezusowego, tak zwanych "rogacjonistów".

Modlitwę jego autorstwa do Serca Pana Jezusa o dobrych robotników, hrabina Maria Jastrzębska przetłumaczyła na język polski i przyczyniła się do do jej rozpowszechnienia w Galicji.

O czym korespondowali Maria i Annibal?

Jakie były formy charytatywnej działalności tej patriotycznej szlachcianki?

Czy dziś " rogacjoniści" pamiętają o niej?

Na te pytania odpowiada historyk sztuki JOLANTA JANUŚ - KOCZWARA kustosz Zamku w Dębnie, będącego oddziałem Muzeum Okręgowego w TARNOWIE.

Posłuchaj !

Witraże zaprojektowane przez córkę Marii i Stanisława Jastrzębskich  AMELIĘ z Jastrzębskich PONIŃSKĄ,  w kaplicy grobowej, w której spoczywają jej rodzice na parafialnym cmentarzu w DĘBNIE.

 


 

 

 


 

fot. ANDRZEJ PIECUCH

 

 

Regionalista gorlicki i przewodnik ANDRZEJ PIECUCH powraca do SZYMBARKU do części wsi zwanej " Na Dole" i do legendy o powstaniu kapliczki w tym miejscu. (patrz audycja z dnia 14.03. 2021 r. http://www.radiokrakow.pl/audycje/pejzaze-regionalne/audycja-z-dn14032021-r/)

Według legendy w czasie Rabacji Galicyjskiej w 1846 r. włościaninowi Krupie, który w niecodzienny sposób stał się właścicielem woreczka złotych pieniędzy, we śnie ukazała się Matka Boża i poleciła mu za posiadane złoto wybudować kapliczkę.

Zwraca uwagę, że bardziej prawdopodobne jest, że kapliczka została wybudowana w 1878 r. po objawieniach maryjnych jakie miała biedna mieszkanka Szymbarku MARYJANNA WIERZBICKA.

Obecną kaplicę pod wezwaniem Imienia Najświętszej Maryji Panny wybudowano w 1883 r. a fundatorami było małżeństwo AGATA i JÓZEF TRYBUSOWIE, co upamiętnia wmurowana na ścianie obok głównego wejścia tablica z 1907 r.

Kaplica znajduje się przy bocznej drodze prowadzącej od budynku Wodociągów w kierunku Krzyża Milenijnego, około 400 m od głównej drogi Szymbark -Gorlice.

Jakie wyposażenia zawiera kaplica i kiedy odbywają się w niej uroczystości religijne?

Posłuchaj!

Audycja z dn.14.03.2021 r.

 


 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię