Opowieść  kobietach, które nie bały się wyznaczać nowych dróg i wypuszczały się w góry w poszukiwaniu przeżyć, miały odwagę realizować marzenia.  Z odwagą i determinacją przecierały nowe szlaki, mierzyły się ze strachem i ograniczeniami.

Sto lat później Anna Król, zainspirowana wyczynami pierwszych taterniczek, wyrusza ich śladem. Powtarza niełatwe przejścia pionierek: Wandy Herse, Ireny Pawlewskiej, Heleny Dłuskiej, sióstr Skotnicówien. Wspina się na Mnicha, Zamarłą Turnię, pokonuje Orlą Perć. I tak jak one wtedy, zmaga się ze sobą, odkrywa nowe możliwości, szuka odpowiedzi na pytanie: kim będę tam, wysoko?

Ze śladów archiwalnych, wspomnień i rozmów tworzy portrety zapomnianych, nietuzinkowych postaci, których historie dotąd nie zostały opowiedziane.

Anna Król – pisarka, z wykształcenia teatrolożka. Autorka książek Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie oraz Spotkać Iwaszkiewicza. Nie-biografia.  Kocha naturę i góry. Wspina się, jest taterniczką.

W radiowej bibliotece słuchamy fragmentów książki "Kamienny sufit. Opowieść o pierwszych taterniczkach" (Wydawnictwo Znak).

Czyta Zofia Zoń.
Od 7 do 11 czerwca o 11.45 i 22.50.