Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wybór telewizora – na co zwrócić uwagę?

Telewizory znajdują się niemal we wszystkich gospodarstwach domowych. Kiedyś służyły wyłącznie od oglądania telewizji, obecnie mają dużo więcej funkcji. Dzięki nim można przeglądać strony internetowe czy korzystać z wypożyczalni online. W związku z większą funkcjonalnością zmieniły się także parametry telewizorów. Na co zwrócić uwagę przy zakupie tego domowego sprzętu?

Przekątna ekranu

Podstawowym parametrem, na który zwraca uwagę większość kupujących, jest wielkość ekranu. Warto pamiętać, że nie w każdej sytuacji duży ekran będzie najlepszym wyborem. Ten parametr należy dopasować do wielkości pomieszczenia, w którym będzie znajdować się telewizor, a także odległości, z jakiej będą oglądane programy. W sklepach dostępne są telewizory o różnych rozmiarach. Ekran o Full HD (1920x1080 pikseli) i wielkości 50 cali należy oglądać z odległości ok. 210 cm (na każdy cal przekątnej powinien odpowiadać około 4 centymetrom odległości widza od ekranu). W przypadku urządzenia o rozdzielczość 4 K stosuje się inny przelicznik, dlatego najlepsza odległość to 105 cm. Osoby, które chcą kupić duży, 65-calowy telewizor powinny zajrzeć na stronę https://www.mediaexpert.pl/poradniki/telewizory-i-rtv/ranking-telewizorow-65-cali i znaleźć model zgodny ze swoimi preferencjami.

Matryca – na co zwrócić uwagę?

Kolejnym ważnym elementem przy wyborze telewizora jest matryca. Do wyboru jest matryca wykonana w technologii LCD. Jej plusem jest dobra jakość obrazu oraz atrakcyjna cena, wadą mała głębia czerni. Kolejnym typem jest matryca LED, która dobrze odwzorowuje kolory. Dużą popularnością cieszą się telewizory QLED, które cechują się żywymi, nasyconymi kolorami i dużym zakresem barw. Do wyboru jest także technologia NanoCell, korzystająca z nanokryształów. Barwy są żywe, pozwalając cieszyć się wyjątkowo wyraźnym obrazem. Najbardziej zaawansowane są telewizory oled. Ta technologia gwarantuje idealną czerń, doskonałą jakość kolorów oraz szerokie kąty widzenia.

Rozdzielczość ekranu

Przez wiele lat na rynku dominowały telewizory o rozdzielczości full hd, czyli 1920x1080 piksel. Taka wartość oferuje komfortowe oglądanie, dobrą ostrość, wyraziste kolory. W ostatnich latach producenci wypuścili na rynek urządzenia o rozdzielczości telewizory 4K (Ultra HD), która spełnia wymagania najbardziej wymagających klientów. Taka rozdzielczość zapewnia doskonałą ostrość obrazu oraz widoczność detali. Jest idealna do oglądania filmów, seriali, a także grania. Najwyższą jakość zapewniają telewizory o rozdzielczość 8K, dające wrażenie trójwymiarowości. Nie są jeszcze mocno rozpowszechnione, ale z czasem na pewno staną się bardziej popularne.

Częstotliwość odświeżania

Im więcej herców tym ekran będzie wyświetlał lepszą i dokładniejszą animację lub film. Częstotliwość odświeżania ma szczególne znaczenie dla osób, które grają na konsolach, takich jak PlayStation 5 i Xbox Series X. W takim wypadku najlepszym wyborem będą telewizory o częstotliwości 60 Hz, które pomogą wykonywać dokładniejsze ruchy i będą dobrym wsparciem w rozgrywkach. 

Funkcjonalność telewizorów

Obecnie telewizory nie służą tylko do oglądania programów TV, ale także do przeglądania internetu, grania, oglądania seriali. W związku z tym, kupując telewizor, warto zwrócić uwagę na ilość złączy. Obecnie standardem są 2 złącza HDMI i USB, złącze optyczne oraz moduł WiFi. Dużą zaletą w nowoczesnych telewizorach jest również tryb HDR, która wpływa na optymalną dla ludzkiego oka jasność obrazu, szeroką paletę barw oraz płynność. Inne przydatne funkcje to Smart TV, pozwalająca na oglądanie programów na platformach streamingowych, wspieranie przez sztuczną inteligencję, funkcja odtwarzania plików multimedialnych, nagrywanie na USB, podświetlenie, dotykowy ekran czy sterowanie głosem itp. Telewizory z oprogramowaniem Smart mogą mieć różne systemy operacyjne. Najpopularniejsze to: Android TV, Google TV, WebOS TV i Tizen TV, stosowany w telewizorach Samsunga. Więcej o nowych funkcjach można przeczytać na stronie https://www.mediaexpert.pl/poradniki

Cena telewizorów

Dla wielu osób, które chcą kupić nowy telewizor, decydującym paramentem jest cena. Rozbieżność jest bardzo duża, zależy od rozmiarów, parametrów, a także marki urządzenia. Dobrej jakości telewizory można kupić w cenie 1500-2500 zł. Bardziej zaawansowane urządzenia kosztują do 3000 do 6000 zł. Wybierając telewizor dla siebie, warto zastanowić się, do jakich celów będzie najczęściej służyć, które funkcje będą w danym wypadku. Wybierając nowoczesne telewizory, warto sprawdzić dostępne rankingi np. https://www.mediaexpert.pl/poradniki/telewizory-i-rtv/ranking-telewizorow-ktory-wybrac, które pomogą podjąć odpowiednią decyzję.

Jaki telewizor będzie najlepszy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy ma inne potrzeby, dlatego dla jednych najlepszym wyborem będzie telewizor 65 cali z wieloma nowoczesnymi funkcjami, a dla innych urządzenie 32-calowe o podstawowych parametrach. Niezależnie od wybranego rozmiaru i paramentów, warto szukać telewizorów od sprawdzonych producentów, którzy gwarantują niską awaryjność, długą żywotność oraz dostęp do serwisu.

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię