Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wspinaczka górska dla początkujących: odpowiedni sprzęt i wyposażenie

W ciągu ostatniej dekady uprawianie różnych odmian wspinaczki przestało być uzależnione od możliwości regularnych wypraw na tereny górzyste. Powstające stałe obiekty wyposażone w ścianki wspinaczkowe sprawiają, że nie trzeba wyjeżdżać w góry, aby móc trenować i przygotować się od poziomu osoby bez wcześniejszego doświadczenia. Mimo to wspinaczka górska nadal jest jednym z najpopularniejszych i najtrudniejszych odmian tego sportu.

Fot. stock.adobe.com

Jakie są warunki wstępne uprawiania wspinaczki? 

W teorii jest to sport dostępny dla wszystkich, w praktyce - trzeba zainwestować sporo czasu i pieniędzy na zakup dobrej jakości ekwipunku, ubrań i obuwia. Jeżeli ktoś nie mieszka blisko gór, należy do wydatków doliczyć koszty regularnych podróży. Dobry sprzęt wspinaczkowy to podstawa, zaraz po przejściu szkolenia z zakresu zasad asekuracji, ćwiczeń na ścianie wspinaczkowej, odkrywania własnych granic i zaprawiania się w trudnych warunkach atmosferycznych. 

Dobra kondycja zdrowotną i wydolność organizmu, dobre obuwie i wygodny strój sportowy oraz dużo zapału. Początki uprawiania tej dyscyplin sportu wyczynowego odznacza się pokonaniem własnych słabości. Jest to szczególnie widoczne w przypadku osób, które nie mają styczności z żadnym sportem ani nie wykonują regularnych ćwiczeń. 

Fot. stock.adobe.com

Fot. stock.adobe.com

Od czego zacząć naukę wspinaczki górskiej? 

Należy udać się do pobliskiego ośrodka wyposażonego w ściankę wspinaczkową, gdzie doświadczeni instruktorzy określa poziom umiejętności i odpowiednie ćwiczenia oraz stopień ich zaawansowania. Po przejściu wstępnego szkolenia o metodach asekuracji, następuje nauka wspinania się albo za pomocą asekuracji z liną, albo na mniejszej ściance, u dołu której znajdują się bezpieczne materac amortyzujące upadek. 

Potem można odbyć szkolenie na kurs taterniczy albo ćwiczyć dalej wspinaczkę skalną, która jest również przygotowaniem do uprawiania wspinaczki wysokogórskiej. 

Jaki sprzęt wspinaczkowy należy przygotować? 

Powinno się zadbać o właściwy sprzęt wspinaczkowy, czyli dobrą poza obuwiem, ubraniami, kupić lekki wyprofilowany plecak ekwipunek oraz wyposażenie wspinaczkowe: 

  1. Kask wspinaczkowy, który będzie chronił przed urazami i spadającymi kamieniami,  

  2. Uprząż i linę wspinaczkową dobrej jakości,

  3. Sprzęt do asekuracji, w tym: karabinek, ekspres, magnezję, taśmę). 

W kwestii ubrań powinno się pomyśleć o bieliźnie termicznej i kurtce, jak również o wyprofilowanym plecaku z mocowaniami do lepszego rozłożenia ciężaru, apteczkę pierwszej pomocy, termos, latarkę. Wspinaczka górska może potrwać nawet kilka dni, jeżeli ktoś nabierze wystarczająco dużo doświadczenia, dlatego należy pomyśleć o właściwym przygotowaniu. 

Przed wyruszeniem w teren trzeba także zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa, informacjami ośrodków i punktów turystycznych, numerami służb ratunkowych, warunkami atmosferycznymi i mapa terenu. Poza sprawdzeniem sprzętu wspinaczkowego pod kątem możliwych uszkodzeń trzeba też poświęcić czas na odpoczynek. Nadwyrężania organizmu nadmiernym treningiem lub ćwiczeniami jest niewskazane na dzień, dwa przed wyprawą. 

Fot. stock.adobe.com

Fot. stock.adobe.com

Wspinaczkę górską może uprawiać każda osoba, która nie ma problemów zdrowotnych, jej organizm jest zdolny do dużego wysiłku bez narażanie na utratę zdrowia. Trzeba jednak liczyć się także z kosztami, jeżeli zamierza się uprawiać taki sport. Zakup ekwipunku, obuwia, ubrań, do których dochodzi wyjazd w teren to spore obciążenie dla osobistego budżetu. Wysokiej jakości sprzęt wspinaczkowy to podstawowy warunek prewencyjny w zapobieganiu kontuzjom, urazom i zagrożeniom życia. Nauka pod okiem doświadczonego instruktora to kolejny nieodzowny element. 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię