Większość kierowców ogranicza się do wykupienia obowiązkowej polisy pojazdu. Powód jest prosty – ubezpieczenie AC wiąże się ze znacznie wyższym wydatkiem. Biorąc jednak pod uwagę zakres ochrony, taki dodatkowy koszt może okazać się opłacalną inwestycją. Ubezpieczenie AC pozwala bowiem uchronić się przed finansowymi konsekwencjami wielu zdarzeń.

Co obejmuje ubezpieczenie AC?

AC jest nieobowiązkową polisą, która ma zupełnie inny zakres niż OC. Najważniejszą różnicą jest to, że autocasco faktycznie dotyczy ubezpieczanego auta. Oznacza to, że polisa uwzględnia szkody, w których brał udział ten pojazd.

Jeśli chodzi o zakres autocasco, tego rodzaju ubezpieczenie samochodu uwzględnia szkody wynikające z:

  • uszkodzenia auta na skutek zderzenia z innym pojazdem, zwierzęciem, obiektem,

  • uszkodzenia pojazdu w wyniku oddziaływania zjawisk atmosferycznych,

  • kradzieży z włamaniem,

  • aktów wandalizmu – także przez nieznanych sprawców.

Warto przy tym podkreślić, że ubezpieczenie AC uwzględnia zarówno szkody całkowite, jak i szkody częściowe.

Ile trzeba zapłacić za autocasco?

Ubezpieczenie autocasco kosztuje więcej niż polisa OC. Chociaż w tym przypadku także uwzględniane jest ryzyko ubezpieczeniowe, jest ono nieco inaczej kalkulowane. Uwzględniane są bowiem dodatkowe elementy wpływające na nie, takie jak np.:

  • rodzaj i liczba stosowanych zabezpieczeń auta,

  • miejsce garażowania pojazdu.

Im mniej zabezpieczony samochód, tym większe ryzyko ubezpieczeniowe. Rośnie ono także wraz z wiekiem auta – do tego stopnia, że niektórzy ubezpieczyciele nie chcą brać odpowiedzialności za pojazdy ze starszych roczników (z uwagi na ich wysoką awaryjność).

Aby poznać dokładny koszt AC, warto skontaktować się z wybranym ubezpieczycielem lub skorzystać z serwisu porównywarkowego. Zamieszczony tam kalkulator pozwala oszacować wysokość składki nawet w kilku towarzystwach ubezpieczeniowych. Dzięki temu będziesz wiedzieć, ile zapłacisz za AC.

Jak wynika z danych uśrednionych, ceny autocasco rozpoczynają się już od kilkuset złotych. Zaś różnice w poszczególnych firmach ubezpieczeniowych mogą być ogromne. Dlatego podstawą wyboru dobrej oferty jest porównanie propozycji – w pierwszej kolejności pod kątem zakresu ochrony, wyłączeń odpowiedzialności, wartości franszyzy integralnej czy udziału własnego w szkodzie. Dopiero potem – po wytypowaniu kilku podobnych ofert – można porównać je w odniesieniu do ceny.

Szukasz tańszego AC? Pomyśl  minicasco

Czy wiesz, że nie musisz rezygnować z dodatkowej ochrony pojazdu? Możesz zdecydować się na pakiet miniAC, w ramach którego ubezpieczyciel weźmie na siebie tylko częściową odpowiedzialność. Zapoznaj się z dostępnymi ofertami i sprawdź, czy to opcja korzystna także dla ciebie.