Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Jest okazja do bezpłatnego zaszczepienia się przeciwko meningokokom

Darmowe szczepienia dzieci przeciw meningokokom. Dotyczy to dwulatków z Krakowa, Tarnowa oraz powiatów tarnowskiego, myślenickiego oraz wielickiego. Bakterie te wywołują sepsę czy też zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, dlatego są bardzo niebezpieczne. Meningokoki najczęściej dotykają małych dzieci, ale też nastolatków i dwudziestokilkulatków.

Fot. pixabay

Posłuchaj, co mówi ordynator oddziału zakaźnego szpitala Szczeklika w Tarnowie Lucyna Dziadoń

Do szczepień przeciwko meningokokom zachęca ordynator oddziału zakaźnego szpitala Szczeklika w Tarnowie Lucyna Dziadoń. „Czasem jest to trudne do rozpoznania. Dopiero, gdy pojawia się wysypka wybroczynowa lub gdy stan dziecka bardzo się pogarsza, to wtedy rodzic lub lekarz orientuje się, że może to być sepsa. Gdy dziecko w takim stanie trafi do szpitala, to czasem jest po prostu za późno” – tłumaczy dr Dziadoń.

Z bezpłatnych szczepień w przychodniach w Krakowie, Tarnowie oraz w gminach powiatu tarnowskiego, myślenickiego i wielickiego mogą skorzystać dzieci do 2. roku życia. Ich listę oraz numery telefonów można znaleźć na stronie internetowej profilaktykawmalopolsce.pl.

W Tarnowie bezpłatne szczepienia przeciwko menigokokom wykonują przychodnie numer 1, 3, 4 i 5 oraz Kol-Med. Z tego programu nie mogą skorzystać dzieci, które uczęszczają do żłobków, do których skierowany jest inny program szczepień przeciwko meningokokom.

Autor:
Bartłomiej Maziarz

Opracowanie:
Ewelina Kołpak

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię