Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Przełom w sprawie budowy zbiornika pod Tarnowem

  • Tarnów
  • date_range Piątek, 2012.09.21 10:25 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:04 )
Kolejna ekspertyza naukowców daje zielone światło budowniczym zbiornika retencyjnego w Joninach k. Ryglic w powiecie tarnowskim.

Przeciwko inwestycji protestowali ekolodzy, powołując się na raport naukowców. Według ekspertyzy, budowa mogła zaszkodzić rzadkim gatunkom ryb, m.in strzebli potokowej i ślizy.

Powstał jednak kolejny naukowy raport, który pokazał, że budowa zbiornika nie będzie tak negatywna dla środowiska, jak sądzili ekolodzy. Dlatego wszystko wskazuje na to, że zbiornik powstanie.

Na wykup gruntów i dokumentację budowy samorząd wydał już 3 mln zł. Reszta pieniędzy, ze środków unijnych, może przepaść, jeżeli prace szybko się nie zaczną. Inwestycja wyceniana jest na 20 mln zł.

Potrzeba tylko pozwolenia na budowę. Wojewoda , nie może jednak wydać zgody bez postanowienia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, który stwierdzi, że inwestycja nie będzie negatywnie oddziaływać na środowisko w tym unikalny gatunek ryb.

Takie sformułowania pojawiły się w pierwszym raporcie Polskiej Akademii Nauk.


(Bartek Maziarz/jg)
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

839177

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię