Wójt Iwkowej Bogusław Kamiński, który zna dobrze ten teren z dzieciństwa, nie mógł go wykupić, bo formalnie las leży na terenie sąsiedniej gminy Czchów. Samorządowiec wspólnie z mieszkańcami całej okolicy założył Stowarzyszenie Wspólny Las, które rozpoczęło zbiórkę pieniędzy na wykup urokliwego terenu. Łatwo nie było, ale na szczęście brakującą niemałą kwotę dołożyła fundacja Las Na Zawsze z Warszawy i wspólnie udało się osiągnąć sukces. Las w Wytrzyszczce będzie nadal dostępny dla mieszkańców. A może stać się bardziej znany. 

"Ten las w Wytrzyszczce to bardzo cenny ekosystem. To las kilkudziesięcioletni, który posiada głazy narzutowe, jest osadzony w wąwozie i zawiera w sobie bardzo cenne przyrodniczo połączenia, organizmy. Nasza fundacja widząc również jak to jest istotne dla mieszkańców postanowiła ich wesprzeć.  " - mówi Anna Derda z fundacji Las Na Zawsze

"Założenie od początku było takie, żeby to miejsce, ten kawałek lasu zachować w formie naturalnej, żeby tam mogły te drzewa spokojnie sobie rosnąć, żeby potoki dalej sobie płynęły i były czyste, jak również, żeby w jakiś sposób udostępnić ten kawałek lasu. Natomiast błędem byłoby też, gdyby tam były tłumy, bo to by uległo zniszczeniu. Zrównoważony dostęp do tego lasu w zgodzie z naturą - taki jest ogólny plan" - wyjaśnia wójt Bogusław Kamiński

"To nie chodzi o to, żeby to była nasza własność, chodzi o to, żeby ktoś tego nie zniszczył. Dlatego chcieliśmy, żeby to było nasze, ale nasze w takim szerokim pojęciu, to ma być wspólny las mieszkańców, żeby mogli przychodzić na spacery z dziećmi, mieć świeże powietrze. Jest tu pięknie. Mech na skałach, małe krzaczki, zwalone pnie. Klimat magiczny prawie jak w Narii" - zapewnia Małgorzata Mastalska.

Stowarzyszenie Wspólny Las planuje przed wakacjami postawić tablice informacyjne oraz mapy dojścia do lasu w Wytrzyszczce koło Iwkowej, który jest położony niedaleko zamku w Tropsztynie stojącego przy trasie 75 z Brzeska do Nowego Sącza. Informacji o dotarciu do tego miejsca można znaleźć na stronie https://mynaszlaku.pl/jar-granicznika-wytrzyszczka/.

Odkupienie ponad 4,5 hektaru lasu w Wytrzyszczce kosztowało 150 tysięcy złotych. Stowarzyszenie Wspólny Las zebrało w internetowej zbiórce 38 tysięcy złotych. Brakujące 112 dołożyła fundacja Las Na Zawsze. 
Wójt Gminy Iwkowa Bogusław Kamiński dziękuje także właścicielowi lasu, który poczekał ze sprzedażą na zebranie odpowiedniej kwoty. A także jego synowi, który wsparł zbiórkę pieniędzy na jego odkupienie i zachowanie w naturalnym stanie dla mieszkańców.