Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Dworzec w Tarnowie-Mościcach wpisany do rejestru zabytków

Zdaniem Urzędu Ochrony Zabytków nieczynny od lat obiekt to jeden z niewielu tego typu przykładów architektury modernistycznej w regionie. Posiada wysokie wartości historyczne i estetyczne. I stanowi swoistą wizytówkę architektury użyteczności publicznej okresu PRL.

Fot. Paweł Topolski

Posłuchaj materiału Bartłomieja Maziarza

Dodatkową wartością artystyczną dworca jest szczegółowo dopasowane wyposażenie pod względem estetyki i zastosowanych materiałów. Wnętrze budynku zachwyca kompleksowo zaprojektowanym i utrzymanym bez przekształceń wystrojem, tożsamym z architekturą budynku. Pomimo że jest dziełem powstałym w czasach ograniczonych normami budowlanymi i możliwościami technicznymi prezentującym styl minionej epoki, mościcki dworzec nadal zachwyca unikatowością zastosowanych rozwiązań architektonicznych i estetycznych - poinformowała Radio Kraków Magdalena Miszczyk - rzeczniczka Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.

Wpis do rejestru zabytków obejmuje nie tylko sam budynek dworca kolejowego w Mościcach z jego układałem, ale także jego wystrój -a nawet siedziska, oświetlenie, posadzkę, kasy biletowe i zegar.

Teraz w przypadku ewentualnego remontu właściciel, czyli Polskie Koleje Państwowe S.A., będą musiały uzgadniać z konserwatorem zabytków swoje prace i uzyskać na nie zgodę.

Fot. Paweł Topolski

Fot. Paweł Topolski

Jak przyznał Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie, PKP S.A. sprzeciwiły się wpisowi do rejestru zabytków mościckiego dworca, ale ta decyzja jest już prawomocna. Sam wpis do rejestru zabytków nie robi jednak na kolejarzach wrażenia, bo spośród 200 modernizowanych dworców w latach 2016 - 2023, połowa była to obiekty zabytkowe.

Problem w tym, że PKP S.A. nie kwapią się do takich robót w Mościach. Przez lata bezskutecznie chciały sprzedać budynek tamtejszego dworca, a w obecnym stanie prawnym nie jest to już możliwe.

Obecnie prowadzona jest również analiza zasadności realizacji inwestycji związanej z modernizacją tego obiektu w kolejnej perspektywie inwestycyjnej, czyli po 2023 roku. Poza tym obecnie cały czas istnieje możliwość wynajmu powierzchni w budynku dworca PKP Tarnów Mościce na zasadach komercyjnych. Jesteśmy otwarci na rozmowy i zapraszamy do współpracy potencjalnych najemców - wyjaśnia Michał Stilger rzecznik prasowy PKP S.A.

O remont dworca w Tarnowie - Mościcach do PKP S.A. zaapelował prezydent Roman Ciepiela, który uzasadnia to m.in. tym, że w położonej nieopodal Arenie Jaskóła Tarnów miałyby się odbywać Igrzyska Europejskie w 2023 roku.

Skoro obiekt jest wpisany na listę zabytków, to obowiązkiem właściciela, w tym przypadku PKP S.A., jest zadbanie o jego kondycję fizyczną oraz walory zabytkowe. Więc liczę na to, że PKP S.A. , niezależnie od tego, czy będą igrzyska, czy nie, odnowi ten obiekt i przywróci go do właściwiej formy. Tak jak to się stało z Dworcem Głównym w Tarnowie, który przepięknie jest odrestaurowany - podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

Kiedy tarnowska delegatura Urzędu Ochrony Zabytków rozpoczynała procedury zmierzające do wpisania dworca kolejowego w Tarnowie - Mościcach do rejestru zabytków, kierowniczka delegatury Paulina Obara, zapewniała, że :"wpisujemy do rejestru właśnie też m.in. z tego powodu, żeby ten obiekt dalej nie stał i nic się wokół niego nie działo. Tylko właśnie, żeby ktoś zdecydował się i spróbował go jakoś zaadoptować. Na pewno ku temu będą zmierzać nasze działania już po uprawomocnieniu się decyzji o wpisie do rejestru zabytków".

Decyzja o wpisie do rejestru zabytków nieczynnego od lat dworca kolejowego w Tarnowie - Mościcach jest już prawomocna.Fot. Paweł Topolski

Fot. Paweł Topolski

Autor:
Bartłomiej Maziarz

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię