Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Arcybiskup Wiktor Skworc zrezygnował z tytułu honorowego obywatela miasta Tarnowa

Pozbawienia go tego tytułu chcieli już w kwietniu działacze tarnowskiej lewicy. Twierdzili, że Wiktor Skworc jako biskup tarnowski, nie powiadomił od razu Watykanu o sprawie podległego mu księdza oskarżanego o pedofilię, ale przenosił go z parafii na parafię. 

Adrian Tync, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Po zakończonym niedawno postępowaniu Watykanu abp. Skworc zrezygnował z kościelnych stanowisk w episkopacie, a teraz także z tytułu honorowego obywatela miasta Tarnowa. Taką możliwość ustanowili niedawno tarnowscy radni.
Tak sprawę komentuje przewodniczący tarnowskiej rady miejskiej Jakub Kwaśny
Rezygnacja abp. Skworca z tytułu honorowego obywatela miasta Tarnowa pokazuje, że presja ma sens. Tak uważa Jacek Jabłoński z Wiosny, który razem z Kamilem Miterą z Młodej Lewicy od kwietnia dążył do pozbawienia arcybiskupa Skworca tego tytułu.
Mówi Jacek Jabłoński

Aarcybiskup Skworc we wcześniejszych oświadczeniach przekonywał, że starał się dokładnie sprawdzać zgłoszenia dotyczące podległych mu księży. Jednocześnie przyznał, że w sprawie ks. Stanisława P. z Diecezji Tarnowskiej, 18 lat temu popełnił błąd. Przeprosił za to skrzywdzonych oraz ich rodzinny. A po zakończonym niedawno postępowaniu Watykanu zobowiązał się także do finansowego wsparcia, działań diecezji tarnowskiej związanych ze sprawami wykorzystywania seksualnego.

Arcybiskup Wiktor Skworc rezygnuje z części stanowisk

Piątek, 2021.07.09
Autor:
Bartłomiej Maziarz

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

3181300

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię