Możemy wymienić następujące zalety wynikające ze stosowania szczoteczki elektrycznej przez dzieci:

 • usuwanie płytki nazębnej

 • poprawa stanu zdrowia dziąseł

 • ochrona zębów przed próchnicą

 • ochrona dziąseł przed paradontozą

 • przywracanie zębom ich naturalnej barwy

 • niezwykle precyzyjne usuwanie resztek pokarmowych

 • zapobieganie tworzeniu się kamienia nazębnego

 • zapobieganie nieprzyjemnemu zapachowi z jamy ustnej

 • dokładne oczyszczanie jamy ustnej przy zachowaniu bezpieczeństwa zębów i dziąseł.

Jaka powinna być szczoteczka elektryczna dla dzieci?

Szczoteczka elektryczna dla dzieci powinna zdecydowanie różnić się od przyrządów przeznaczonych dla dorosłych. Z pewnością jej elementy muszą być odpowiednio mniejsze – zarówno korpus, jak i główka czyszcząca. Rękojeść urządzenia powinna być pokryta antypoślizgowym materiałem, aby nie ruszała się i nie wypadała z dłoni podczas szczotkowania zębów. Szczoteczka dla dzieci nie może poruszać się z prędkością, jaką generują szczoteczki dla dorosłych. Dziecięce zęby i dziąsła, ze względu na swoją wrażliwość, są bowiem szczególnie narażone na podrażnienia i uszkodzenia. Bardzo ważne jest również to, aby włókna główki wymiennej nie były zbyt twarde.

Niektóre urządzenia dla dzieci wyposażone są także w możliwość połączenia ich z aplikacją
w smartfonie oraz monitorowania całego procesu szczotkowania zębów. Dzięki temu możemy nauczyć swoje dziecko prawidłowych nawyków higienicznych. Szczoteczka elektryczna dla dzieci ma zachęcać, a nie zniechęcać do higieny jamy ustnej, a więc warto, aby jej obudowa pełna była kolorowych, bajkowych motywów.

Od kiedy dziecko może stosować szczoteczkę elektryczną?

Większość szczoteczek elektrycznych dla dzieci, w tym także sonicznych, może być stosowana po ukończeniu trzeciego roku życia. Istnieją także modele, które przeznaczone są dla młodszych maluchów, jednak specjaliści odradzają tego typu rozwiązania z uwagi na wrażliwość dziąseł oraz dopiero kształtujący się zgryz.

Istotne jest, aby przed pierwszym sięgnięciem po szczoteczkę elektryczną nasza pociecha posiadała wiedzę na temat prawidłowego szczotkowania zębów oraz właściwego uchwytu. Warto także przez pewien czas asystować dziecku we wspomnianej czynności, sprawdzając, czy pamięta o czyszczeniu wszystkich ząbków, czy nie robi tego ze zbyt dużą siłą, a także czy nie połyka pasty. Szczoteczki elektryczne dla dzieci powinny być wyposażone w timery, które pilnują właściwego czasu szczotkowania zębów, informując o upływie wymaganych dwóch minut i co pół minuty przypominając o konieczności zmiany szczotkowanej strefy uzębienia. Wysokiej klasy urządzenia różnych producentó znajdziesz w sklepie stomatologicznym denthelp.pl

Najlepsze szczoteczki elektryczne dla dzieci

Zapoznaj się z godnymi polecenia elektrycznymi szczoteczkami dla dzieci:

 • Oral-B D100

Szczoteczka elektryczna Oral-B D100 wyposażona została w dwa tryby pracy (codzienne
i delikatne czyszczenie) oraz możliwość połączenia się z aplikacją Disney Magic Timer. Wykonuje do 7600 obrotów na minutę, a jej praca opiera się na ruchach oscylacyjno-rotacyjnych. Urządzenie dostępne jest w kilku wariantach kolorystycznych, opartych o motywy znane z bajek i filmów, np. „Kraina Lodu”, „Auta”, „Myszka Mickey” czy „Gwiezdne Wojny”. Przeznaczone jest dla dzieci powyżej trzeciego roku życia.

 • Philips Sonicare For Kids

Philips Sonicare For Kids to szczoteczka soniczna dla dzieci, która wykonuje do 62 000 ruchów na minutę i pozwala na pracę w dwóch trybach (codzienny dla starszych dzieci lub delikatny dla tych nieco młodszych). Urządzenie w swojej pracy wykorzystuje technologię fal dźwiękowych. Działa przez trzy tygodnie bez wymogu ładowania, w trakcie szczotkowania przypomina o konieczności zmiany oczyszczanej strefy uzębienia, a także pozwala na połączenie się z aplikacją w smartfonie. To przyrząd godny polecenia dla Twojego dziecka.

 • Smilesonic KIDS

Szczoteczka soniczna Smilesonic KIDS oferuje dwa tryby pracy do wyboru (clean lub sensitive) oraz maksymalną liczbą ruchów na minutę na poziomie 62 000. Charakteryzuje się odpowiednio mniejszą główką czyszczącą oraz miękkimi włóknami, które nie podrażniają wrażliwych dziąseł dziecka. Urządzenie wyróżnia się także atrakcyjnym, bajkowym designem. W zestawie ze szczoteczką soniczną dla dzieci Smilesonic KIDS znajdziesz dwie końcówki wymienne.