Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W czwartek rusza jedna z najtrudniejszych imprez kolarskich

  • date_range Poniedziałek, 2023.05.29 16:20 ( Edytowany Poniedziałek, 2023.05.29 16:34 )
430 kilometrów trudnych, górskich dróg będą mieli do pokonania uczestnicy Małopolskiego Wyścigu Górskiego.

Już za kilka dni rusza Małopolski Wyścig Górski. Start tradycyjnie w Krakowie, a później już wiele kilometrów uciążliwej wspinaczki. Medalistka mistrzostw świata w kolarstwie górskim Anna Szafraniec liczy na spore emocje...

Posłuchaj Anny Szafraniec

Zaciekła walka rozpocznie się 1 czerwca w Krakowie podczas dynamicznego prologu, indywidualnej jazdy na czas w Lesie Wolskim (aleja Wędrowników – 1400 metrów). Już ta pierwsza odsłona tegorocznych zmagań pozbawić może tchu. 2 czerwca kolarze wyruszą z Koszyc (powiat proszowicki), by następnie malowniczą trasą zameldować się w Myślenicach. Im bliżej tego miasta, tym więcej górskich przeszkód i podjazdów będzie do pokonania, a całość zmagań zakończy się wymagającym, długim stromym odcinkiem na Górę Chełm (613 m n.p.m.). To w tych okolicach harcował w latach 1730-1736 znany zbójnik, Józef Baczyński rodem ze Skawicy. Kto 2 czerwca okaże się najodważniejszym harcownikiem w peletonie i przypuści atak na etapowy triumf?

Kolejnego dnia (3.06) peleton wyruszy na trasę z Wieliczki, obierając kierunek na leżący w cieniu potężnego Turbacza Nowy Targ. Spoglądając na profil trasy, aż jeżący się od wspinaczek, można być pewnym, że meldujący się na nowotarskim rynku kolarze czuć będą palenie w nogach.

Finał szosowych zmagań to etap trzeci, który rozpocznie się w Jabłonce (powiat nowotarski), a zakończy już zwyczajowo na atrakcyjnym dla kibiców, a morderczym dla zmęczonych kolarzy podjazdem na Przehybę (1 175 m n.p.m.) w Starym Sączu. Atrakcyjnym dla kibiców, bo oglądając pokonujących kolejne kilometry wzniesienia kolarzy, będą mogli poczuć sedno tej wyjątkowo trudnej dyscypliny. Morderczym dla kolarzy, gdyż mieć w nogach będą już trzy męczące dni i trzeba będzie od nich wiele samodyscypliny, by na ostatnim podjeździe odpalić dynamit w nogach.

- W tegorocznej edycji o zwycięstwo powalczą 32 grupy kolarskie z 20 krajów, ze wszystkich kontynentów. W poszczególnych zespołach będą jechać mistrzowie krajowi, co gwarantuje znakomity poziom sportowej rywalizacji. Do przejechania będzie łącznie 430 kilometrów, ale zwyczajowo i tak pewnie wszystko zadecyduje się na tych ostatnich stromych kilometrach podjazdu na szczyt Przehyby. I jeszcze ciekawostka. Jednym z sędziów będzie Japończyk, który prowadził zmagania kolarskie na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Przyjeżdża do nas na własny koszt ze względu na renomę wyścigu – informuje Marek Kosicki, dyrektor sportowy Małopolskiego Wyścigu Górskiego oraz prezes Małopolskiego Związku Kolarskiego.

Małopolski Wyścig Górski to nie tylko sportowa rywalizacja na światowym poziomie. To także światowa wizytówka Małopolski, promująca region, uwypuklająca jego walory i zachęcająca do uprawiania aktywności fizycznej, w tym właśnie województwie. Najlepszym dowodem jest prestiżowe wyróżnienie Małopolskiego Wyścigu Górskiego mianem „Marka Małopolski”, przyznawane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego tym inicjatywom czy podmiotom, które najpełniej ucieleśniają wartości, z których słynie region.

Opracowanie:
Marek Solecki

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię