Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Są tylko o rok młodsi od Radia Kraków

  • Marek Solecki
  • date_range Poniedziałek, 2023.01.30 10:42 ( Edytowany Poniedziałek, 2023.01.30 11:50 )
Krakowscy piloci obchodzą piękny jubileusz. 30 stycznia 1928 roku założono Aeroklub Krakowski.

Lotnisko w Krakowie w 1929 roku /fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe /

Aeroklub Krakowski obchodzi jubileusz 95-lecia istnienia. Od 30 stycznia 1928 roku wychował wielu znakomitych lotników, zarówno pilotów samolotowych jak i szybowcowych, którzy wielokrotnie zdobywali najwyższe laury w mistrzostwach świata czy Europy.

W lotniczym czasopiśmie „Lotnik i Automobilista” w 1913 roku Kazimierz Tetmajer, zapewne pod wpływem wrażeń wyniesionych z pokazów lotniczych organizowanych w „Dni Awiacyjne” pisał:
„Jeżeli, geniusz ludzki doprowadzi do tego, że człowiek zapanuje nad powietrzem, będzie to moim zdaniem, największy wynalazek od czasów wynalezienia ognia i koła, przede wszystkim tym ważniejszy, że rozwinie i wzbogaci do nie dających się przewidzieć rozmiarów umysł ludzki…”
Dokładnie 95 lat temu w lokalu Stowarzyszenia Studentów Akademii Górniczej w Krakowie – 30 stycznia 1928 roku – powstał Aeroklub Krakowski. Ale rok 2023 to nie tylko jubileusz samego aeroklubu, ale także najważniejszej imprezy lotniczej w kraju. Stąd bogaty program obchodów.

Posłuchaj rozmowy Marka Soleckiego i Marcina Ryszki z Adrianem Królem, wiceprezesem Aeroklubu Krakowskiego


Lot Południowo - Zachodniej Polski po raz pierwszy rozegrano w 1929 roku na trasie Kraków - Częstochowa - Katowice - Kraków. Pierwsze dwie edycje wygrał Franciszek Żwirko, którego imię nosi dziś ta impreza.

Autor:
Marek Solecki

Opracowanie:
Marek Solecki

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię