Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Prezes IPN: nie dla pomników 400 tys. żołnierzy AK podjęło walkę z okupantami

  • Joanna Gąska
  • date_range Poniedziałek, 2022.02.14 13:53 ( Edytowany Poniedziałek, 2022.02.14 14:04 )
To nie dla poklasku, nie dla pomników, nie dla zaszczytu blisko 400 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej, a wśród nich 40 tysięcy wspaniałych kobiet, podjęło walkę z dwoma okupantami - podkreślił prezes IPN Karol Nawrocki, podczas małopolskich obchodów 80. rocznicy powstania AK. W Radiu Kraków dziś po godz. 22 retransmisja wyjątkowego Koncertu Warszawskiego w transkrypcji organowej. Utwór ten emitowany w sekcji polskie BBC w czasie wojny był muzycznym rozkazem do startu samolotów ze wsparciem materialnym dla Armii Krajowej.

Uroczystostości na pl. Jana Matejki. Fot. Joanna Gąska

Posłuchaj materiału Joanny Gąski

Poniedziałkowe obchody 80. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową rozpoczęły się od mszy św. w katedrze na Wawelu. Następnie zebrani udali się na pl. Matejki, gdzie przy Grobie Nieznanego Żołnierza uczcili pamięć poległych i żyjących żołnierzy AK.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki przypomniał, że formację tę "tworzyli patrioci - socjaliści, ludowcy, chadecy, byli stronnicy marszałka Józefa Piłsudskiego, a także narodowcy". Jak zapewnił, wszyscy oni "dziś są naszymi bohaterami, są częścią narodowego panteonu bohaterów".

"Miłość do Polski nie żąda i nie oczekuje poklasku. To nie dla poklasku, nie dla pomników, nie dla zaszczytu blisko 400 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej, a wśród nich 40 tysięcy wspaniałych kobiet, podjęło walkę z dwoma okupantami" - powiedział Nawrocki.

Prezes IPN dr Karol Nawrocki o 80. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową

Poniedziałek, 2022.02.14

Jak przypomniał, "Polska komunistyczna, kolonialna po roku 1945 chciała ich upodlić, zabić, zamordować, wykreślić z narodowej pamięci". "Dopiero dzisiaj, w XXI wieku - także po roku 1989 - Polska oddaje im należyty hołd" - dodał prezes Instytutu.

Zwracając uwagę na wartość, jaką dla narodu ma wolność, ocenił, że ten, który zaznał też jej utraty, wie, że "dzisiaj, w XXI wieku musimy pracować dla wolnej i niepodległej Polski".

Nawrocki zaapelował, aby nie zapominać o tym, jaką szkodę wyrządziły dwa systemy totalitarne, a także o bohaterach tamtego okresu - nie tylko tych, którzy już odeszli, ale też o tych, którzy wciąż są wśród nas. "Jesteśmy tutaj dla prawdy o dumnym, polskim narodzie, który nigdy nie porzuci swojej wolności" - wskazał prezes.

Z okazji okrągłej rocznicy żołnierze AK zostali odznaczeni medalami okolicznościowymi wojewody małopolskiego Łukasza Kmity. Wyróżnieni zostali: Alicja Samborska, Jacek Broel-Plater i Wiesław Tumidalski.

Historię formacji, w odczytanym podczas uroczystości liście, przypomniał zebranym Ryszard Łada-Brodowski, prezes honorowy okręgu "Małopolska" Światowego Związku Żołnierzy AK. Jak podkreślił, "nie może być ona przedstawiana w oderwaniu od historii II wojny światowej".

Wojewoda małopolski wskazał na wartość, jaką jest możliwość spotkania ze świadkami tamtych wydarzeń. "Jeżeli tego tak nie rozumiemy, to szczególnie dziś trzeba zmienić sposób myślenia. To oni uczą nas, że Armia Krajowa to dwa słowa, które mają niezwykłe znaczenie" - podkreślił Łukasz Kmita.

Mówiąc o strukturze i zasadach działania tej formacji, ocenił, że "to był fenomen na skalę światową", a "w żadnym innym okupowanym państwie w Europie nie było tak silnego, podziemnego wojska".

"Z racjonalnego punktu widzenia trudno wytłumaczyć, gdzie tkwiło źródło tego prawdziwego ewenementu. Zrozumiemy to tylko wtedy, jeżeli porzucimy kalkulacje i rachuby, a przyłożymy miarę miłości do ojczyzny" - powiedział wojewoda.

Jak ocenił, to "głęboki i gorący patriotyzm Polaków" spowodował, że walczący byli gotowi na tak wiele - nawet na oddanie swojego życia. "Możemy być z tego dumni, bo nie każdy naród byłoby stać na takie poświęcenie" - zaznaczył Kmita.

Zwracając się do obecnych podczas uroczystości świadków historii i uczestników tamtych wydarzeń, wskazał, że jest to przede wszystkim ich dzień. "Chcemy wam, drodzy bohaterowie, oddać należny szacunek i wyrazić szczerą wdzięczność za to, że myśląc o pomyślności przyszłych pokoleń, walczyliście o nasz los" - mówił wojewoda. Jak dodał, tylko poprzez zachowanie pamięci kolejne pokolenia mają szansę spłacić dług za ich "wielki heroizm, ofiarną służbę i wzruszającą postawę".

Podczas uroczystości nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt; odegrano hymn państwowy i odczytano apel pamięci, a następnie złożono wieńce.

80 lat temu, 14 lutego 1942 r., Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. AK jest uważana za najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej przez Niemców Europie. Latem 1944 r. jej struktury liczyły ok. 400 tys. żołnierzy.

Retransmisja Koncertu Warszawskiego

Z inicjatywy organizatorów  Lotniczego Spotkania Candie, dla uczczenia rocznicy, zostanie wykonana transkrypcja organowa Koncertu Warszawskiego napisanego przez Richarda Addinsella w 1941 roku na fortepian i orkiestrę a dedykowany zbombardowanej w 1939 Warszawie.

Utwór ten emitowany w sekcji polskie BBC w czasie wojny był muzycznym rozkazem do startu samolotów ze wsparciem materialnym dla Armii Krajowej.

Utwór został wykonany 13 lutego po Mszy św. ok godz. 10.45 i  12.45 na organach kościoła pod wezwanie św. Rafała Kalinowskiego  na osiedlu Kliny Zacisze (ul. Bp A. Małysiaka 1) przez Grzegorza Bosaka.

Retransmisja w Radiu Kraków w audycji Koło Kultury - Muzyka Poważna w poniedziałek 14 lutego po godz. 22.

Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Autor:
Joanna Gąska

Opracowanie:
Ewelina Kołpak

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

  • 18:53

    Szkolny Budżet Obywatelski w Krakowie po raz czwarty. Zgłoszono 332 projekty

  • 18:10

    Światowy Dzień Książki w Krakowie Mieście Literatury UNESCO

  • 18:04

    I liga piłki nożnej Resovia Rzeszów - Wisła Kraków. Transmisja w Radiu Kraków

  • 17:59

    Jak praca zdalna wpływa na rynek pracy w Krakowie?

  • 16:44

    Strefa Czystego Transportu w Krakowie jednak od 1 lipca? Unieważniający uchwałę wyrok nie jest prawomocny

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię