Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent powołał na wicepremiera oraz nowego ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka.

Z funkcji ministra rolnictwa i rozwoju wsi odwołany został Grzegorz Puda, który został jednocześnie powołany na stanowisko szefa resortu funduszy i polityki regionalnej. W związku z tym prezydent odwołał Tadeusza Kościńskiego z funkcji ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej i powołał go na stanowisko ministra finansów.

Na szefa nowego Ministerstwa Sportu i Turystyki powołany został Kamil Bortniczuk. W związku z wyodrębnieniem tego resortu prezydent odwołał wicepremiera Piotra Glińskiego z funkcji ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu oraz powołał go na stanowisko ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Z funkcji ministra klimatu i środowiska odwołany został Michał Kurtyka, a powołana na to stanowisko została Anna Moskwa.

Prezydent powołał ponadto Piotra Nowaka na stanowisko ministra rozwoju i technologii. Dotychczas tę funkcję pełnił premier Mateusz Morawiecki.

"Wszystkim państwu, którzy sprawowaliście do tej pory swoje funkcje w rządzie Rzeczypospolitej, chcę z całego serca podziękować za dotychczas pełnioną dla Rzeczypospolitej służbę. (...) Chcę podkreślić, że oceniam ją bardzo wysoko" - powiedział podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda.

"W zdecydowanej większości pracowaliście państwo już w rządzie i doskonale wiecie, co to znaczy - macie ogromne doświadczenie, jesteście też darzeni wielkim zaufaniem. Osobiście także mam do państwa wielkie zaufanie, bo chcę z całą mocą podkreślić - sprawdziliście się w służbie dla ojczyzny" - zaznaczył prezydent.

Wyraził przekonanie, że nowo powołani ministrowie znakomicie wypełnią swe obowiązki i zadania, które przed nimi stoją. "A są one wielkie, bo to dalsze prowadzenie polskich spraw w trudnym czasie cały czas trwającej pandemii koronawirusa" - zaznaczył.

"Pałac Prezydencki jest dla państwa otwarty, współpracuję z państwem i staram się, żeby ta współpraca układała się jak najlepiej, żebyśmy działali wspólnie, żeby było między nami porozumienie. Bo wierzę w to głęboko, że właśnie wspólnym działaniem przyczyniamy najlepiej do rozwoju Polski i do tego, by ludziom w Polsce żyło się lepiej z każdą kolejną podejmowaną decyzją" - powiedział prezydent.

Na popołudniowej konferencji prasowej premier powiedział, że we wniosku skierowanym do prezydenta zaproponował zmianę na stanowisku ministra rolnictwa i rozwoju wsi - Grzegorza Pudę zastąpi Henryk Kowalczyk, który zostanie także wicepremierem.

"Problemy rolnictwa, rozwoju wsi, terenów wiejskich, na których żyje, mieszka, pracuje, kształci się ponad 40 proc. naszych obywateli to tak kluczowy temat, że chciałbym, aby ranga jego była jak najwyższa" - powiedział Morawiecki.

Henryk Kowalczyk pełnił już kilka funkcji ministerialnych - zarówno w rządzie Beaty Szydło, jak i rządach Mateusza Morawieckiego - był ministrem środowiska w latach 2018-2019 i szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów w latach 2015-2018. Grzegorz Puda pełnił funkcję ministra rolnictwa od 6 października ubiegłego roku, kiedy to zastąpił Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Obecnie - poinformował szef rządu - w związku z nową perspektywą finansową w UE na lata 2021-2027 Grzegorz Puda zostanie ministrem funduszy i polityki regionalnej.

Obecnie fundusze i polityka regionalna podlegają ministrowi finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeuszowi Kościńskiemu - resorty finansów oraz funduszy i polityki regionalnej są jednak odrębnymi jednostkami organizacyjnymi. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej istnieje od listopada 2019 r., kiedy to zostało wyodrębnione w wyniku przekształcenia Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Kolejna zmiana dotyczy Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Premier poinformował, że Michał Kurtyka ze względów osobistych zdecydował o odejściu z funkcji szefa tego resortu i tę decyzję od jakiegoś czasu mu sygnalizował. Ministerstwem tym kierować będzie teraz Anna Moskwa - która w latach 2017–2020 była wiceministrem w ówczesnym Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Kurtyka pełnił funkcję ministra klimatu i środowiska od października 2020 r. Wcześniej był ministrem klimatu od listopada 2019 do października 2020 r., kiedy to funkcjonowały dwa odrębne resortu: klimatu oraz środowiska.

Ponadto premier poinformował, że Piotr Nowak - wiceminister finansów w latach 2015-2020, a ostatnio doradca szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie - zostanie ministrem rozwoju i technologii. "To bardzo dobrze znana mi osoba, ponieważ pracowaliśmy razem w Ministerstwie Finansów, a teraz przyjeżdża specjalnie, aby tę funkcję objąć, z USA, z instytucji międzynarodowych" - powiedział szef rządu o Nowaku.

Od czasu gdy z rządu odwołany został prezes Porozumienia Jarosław Gowin, który był wicepremierem oraz ministrem pracy, rozwoju i technologii, obowiązki ministra pełnił tu premier Morawiecki.

Kolejna zmian w rządzie, o której poinformował premier, to utworzenie Ministerstwa Sportu i Turystyki, którego szefem zostanie Kamil Bortniczuk. Dotychczas turystyka była nadzorowana przez wiceministra rozwoju i technologii - Andrzeja Guta-Mostowego, a sport podlegał Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, z którego został w tym tygodniu wyodrębniony.

Zmiany w rządzie zapowiadane były przez Zjednoczoną Prawicę od czasu odwołania z rządu Jarosława Gowina i opuszczenia obozu rządzącego przez Porozumienie. Wówczas z rządu odeszli też niektórzy współpracownicy Gowina, ale ostatecznie większość wiceministrów wywodzących się z ugrupowania byłego wicepremiera pozostała w Zjednoczonej Prawicy, przechodząc do klubu parlamentarnego PiS.