Radio Kraków
 • A
 • A
 • A

Śnieżyce w Małopolsce. Trudne warunki drogowe

 • Radio Kraków
 • date_range Czwartek, 2023.02.02 21:38 ( Edytowany Piątek, 2023.02.03 16:21 )
Od piątkowego przedpołudnia do wieczora w całym województwie małopolskim mogą wystąpić intensywne opady śniegu - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W tym czasie może spaść ok. 10 cm śniegu. Dla całego regionu wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia.

Fot. Piotr Korczak

Białe i śliskie drogi na południu Małopolski

Bardzo trudno jeździ się w rejonie Jabłonki, Czarnego Dunajca i Nowego Targu. Są problemy na Zakopiance.  Między Nowym Targiem a Rdzawką ciężarówki mają kłopoty z podjazdami, jedzie się bardzo wolno. Pokonanie odcinka od Nowego Targu do Lubnia zajmuje w tym momencie ponad godzinę i to zarówno w stronę Krakowa jak i Zakopanego. Z kolei na pokonanie około dwudziestokilometrowego odcinka między Nowym Targiem a Zakopanem trzeba zarezerwować co najmniej 45 minut.

Tatry: Z powodu zagrożenia lawinowego zamknięte szklaki turystyczne

Już teraz w górach panują ekstremalnie trudne warunki. Na Kasprowym Wierchu leży 150 cm śniegu, w Dolinie Pięciu Stawów Polskich jest 138 cm białego puchu, a po południu spodziewane są kolejne, bardzo intensywne opady. Z powodu wysokiego, czwartego stopnia zagrożenia lawinowego zostały zamknięte szlaki do Morskiego Oka i Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Dolinę Roztoki. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego odradzają turystom wyjścia w góry. Z uwagi na niebezpieczeństwo samoistnego schodzenia lawin, TPN od odwołania wstrzymał także sprzedaż biletów wstępu na tatrzańskie szlaki.

 Miejskie służby w Krakowie zapowiadają, że są w pełnej gotowości. Już teraz na drogach są 152 jednostki MPO, w tym 56 solarek.

Wojewoda Małopolski zwołał nadzwyczajne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

IMGW wydał ostrzeżenia

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Jak powiedziała Emilia Szewczak, największe opady prognozowane są na Podhalu i w Tatrach. "W tych regionach jeszcze w ciągu dnia może spaść do około 20 centymetrów śniegu, i w nocy kolejnych 20 centymetrów. Natomiast w pasie od województwa pomorskiego przez Kujawy, Ziemię Łódzką, zachodnią część Mazowsza, aż po Ziemię Świętokrzyską, częściowo Śląsk, Małopolskę i południe Podkarpacia, do wieczora może spaść około 10 centymetrów śniegu" - powiedziała Emilia Szewczak. Dodatkowo na Podhalu i w Tatrach będą występowały zawieje i zamiecie śnieżne. 

Wieczorem, w nocy i jutro rano na południu i południowym wschodzie spodziewane jest oblodzenie. Drogi i chodniki mogą być śliskie.   

Puchar Zakopanego na Kasprowym odwołany

Ze względu na złe, stwarzające niebezpieczeństwo warunki atmosferyczne, zawody Pucharu Zakopanego w Narciarstwie Alpejskim, które miały odbyć się 04.02.2023 r. na Stacji Narciarskiej Kasprowy Wierch zostały odwołane.

Osoby, które dokonały opłaty wpisowej na poczet zawodów Stacja Narciarska Kasprowy Wierch 04.02.2023 r., a nie dostały wiadomości od organizatora przesłanej drogą mailową, proszone są o kontakt: Wydział Kultury Fizycznej i Komunikacji Społecznej, tel.18 20 20 472.

Na żywo

 • 22:38

  Jest nieco lepiej na drogach - krakowskie MPK informuje, że wszystkie linie autobusowe zarówno w Krakowie, jak i aglomeracji kursują po swoich stałych trasach. Nie ma dużych opóźnień, a trasy nie są skrócone, co do tej pory dotyczyło szczególnie podmiejskich autobusów.

 • 21:50

  Spodziewane są spadki temperatury, najpierw do -3 st. C, od niedzieli nawet do -10 st. Prognozuje się również wystąpienie silnego wiatru do soboty, do godz. 7. Średnia prędkość może wynosić do 45 km/h, w porywach do 75 km/h, z zachodu i północnego zachodu. Ponadto, dziś od północy do jutra, do godz. 7.00 rano prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, powodujących ich oblodzenie.

 • 21:21

  Rzecznik prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP Hubert Ciepły przekazał, że od rana do godz. 18.30 w piątek straż odnotowała 31 interwencji drogowych, z czego 14 miało miejsce w Krakowie. Służby interweniowały też 33 razy w związku z usuwaniem gałęzi, powalonych drzew i nisko wiszących przewodów. W Krakowie strażacy wyjeżdżali z tego powodu do akcji 9 razy, w Zakopanem 4.

 • 20:30

  Na ulicy Kościelnej w Modlnicy pod Krakowem doszło do kolizji dwóch mijających się autobusów MPK linii 230. Droga jest zablokowana. Nikomu nic się nie stało

  Autobusy zablokowały ruch na ulicy Kościelnej w Modlnicy w obu kierunkach.

 • 19:21

  Małopolska zmaga się z atakiem zimy. Na drogach sytuacja trudna. W Krakowie w tej chwili zaczął padać deszcz.

  W Krynicy na ulicy Reymonta doszło do kolizji dwóch pojazdów. W Andrychowie na ulicy Krakowskiej samochód potrącił pieszego. Służby jadą na miejsce.

  Trudna sytuacja na krajowej "siódemce". Od Michałowic w stronę Krakowa stoi się w korku godzinę.

  Na obwodnicy Krakowa powoli jedzie się od Balic do węzła zakopiańskiego. Korek również na zakopiance od z Klikuszowej w stronę Zakopanego.

 • 18:07

  Tiry utknęły na dk 791 z Trzebini do Olkusza. Policja kieruje ruchem. Jezdnia jest bardzo śliska. Na zmianę pada śnieg i deszcz.

 • 17:06

  W piątek po południu ulice w Krakowie stały się białe. Jak poinformował urząd miasta, obecnie na drogach, chodnikach i ścieżkach rowerowych pracują 94 jednostki MPO, w tym 56 solarek.

 • 16:15

  Nawet pół metra śniegu spadnie w ciągu najbliższych kilkunastu godzin w Małopolsce - ostrzegają służby wojewody małopolskiego.
  Mieszkańcy i turyści przebywający na terenie Małopolski otrzymają sms-em alert RCB z ostrzeżeniem pogodowym. Dodatkowo podróżujący do Zakopanego zostaną poinformowani o 4. stopniu zagrożenia lawinowego w Tatrach.
      "Wszystkie służby są w gotowości" - zapewnia wojewoda małopolski Łukasz Kmita

 • 16:08

  Wojewoda zaapelował do mieszkańców i turystów o zachowanie ostrożności. Pod numerem telefonu 987 została uruchomiona całodobowa infolinia, poprzez którą można uzyskać pomoc bądź zgłosić informację o osobie potrzebującej pomocy.

 • 16:07

  Po południu nad Podhalem zaczęła się zapowiadana śnieżyca. Ruch samochodowy jest bardzo utrudniony, dochodzi do wielu kolizji i wypadków. Na Zakopiance ruch jest bardzo spowolniony, a z powodu wymiany turnusów ruch pod Tatry jest wzmożony.

  Zgodnie z zapowiedziami synoptyków opady śniegu przybrały na sile po godz. 15.

 • 15:50

  Fatalne warunki na drogach w niemal całej Małopolsce. Białe są drogi nie tylko na Podhalu i Sądecczyźnie, ale także w zachodniej części naszego regionu. Nawet w Krakowie, gdzie mocno sypie, jezdnie też już są pokryte śniegiem i błotem. Jest bardzo ślisko.

 • 15:33

  Duże utrudnienia w kursowaniu autobusów na liniach aglomeracyjnych. Część linii kursuje na trasach skróconych, cześć ma duże opóźnienia. W Krakowie autobusy i tramwaje kursują po stałych trasach. Linia nr 248 skrócona do Bolechowice Centrum, 268 do Karniowic, 280 do Garlicy Duchownej, 310 do Białego Kościoła Murownia.

Autor:
Radio Kraków

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię