Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera – dlaczego obecność profesjonalisty jest ważna?

To proste – jako laik możesz nie dostrzec wielu szczegółów, które mogą mieć wpływ na stan mieszkania. Na temat odpowiedniego stanu deweloperskiego sporządzono aż 40 ustaw, norm i rozporządzeń. Dokładne zapoznanie się ze wszystkimi zapisami jest właściwie nierealne. Tym samym nie da się w sposób kompetentny odebrać mieszkania bez pomocy specjalisty – obeznanego w przepisach i świadomego, na co zwracać uwagę.

Odbiór techniczny powinien się zatem odbyć w obecności wykwalifikowanego inżyniera. Odbiór mieszkania wymaga odpowiedniej wiedzy, ale i stosownego doświadczenia. Zespół inżynierów (więcej na ten temat znajdziesz tutaj: https://odbiór.pl/odbiory-mieszkan-krakow nieustannie szkoli się w tym zakresie, by móc pomagać klientom podczas odbiorów technicznych wymarzonego mieszkania.

Co istotne – specjalista stawia się do odbioru technicznego mieszkania z narzędziami. Szczególnie przydatnym urządzeniem jest kamera termowizyjna, która wykrywa nieszczelność i zawilgocenie.

Rynek pierwotny rządzi się swoimi prawami. Bywa tak, że deweloperzy chcą szybko wybudować wiele mieszkań. Nic dziwnego, że czasem zdarzają się niedociągnięcia. Sęk w tym, że jeżeli zauważysz je podczas odbioru mieszkania – możesz wymagać od dewelopera pokrycia kosztów naprawy. Specjalista sporządza dokładny i rzetelny protokół odbioru mieszkania, do którego wpisuje wszelkie niedociągnięcia i usterki. Nie ma mowy o tym, by coś zostało przeoczone. Deweloper musi wówczas pokryć wszelkie koszty, związane z doprowadzeniem mieszkania do nienagannego stanu.

Pokrycie kosztu wad i usterek sięga zazwyczaj kilku tysięcy złotych. Nie jest to mała kwota. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, ile kosztuje mieszkanie w Krakowie. Kiedy płacisz tak wysoką cenę – przy odbiorze technicznym mieszkania powinieneś wymagać idealnego stanu.

Na co warto zwrócić uwagę podczas odbioru technicznego mieszkania?

Podczas odbioru technicznego lokalu należy zwrócić uwagę na wiele kwestii. Jeśli wybierasz się po odbiór kluczy z inżynierem, to o nic nie musisz się martwić. Pamiętaj jednak, że przy odbiorze mieszkania warto zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:

  • Pomiary – odbiór mieszkania od dewelopera wiąże się z koniecznością dokonania pomiarów i sprawdzenia, czy deweloper nie zawyżył metrażu.

  • Prawidłowe wykonanie tynków.

  • Poprawność konstrukcji płyt k-g.

  • Wylewki.

  • Stan szyb i ram okiennych.

  • Poprawność wykonania izolacji.

  • Działanie wentylacji w lokalu.

Deweloper ma obowiązek przeprowadzenia odbioru technicznego przed podpisaniem aktu przeniesienia własności. W emocjach związanych z zakupem nowego mieszkania nie można zapomnieć o dokładnym sprawdzeniu każdego aspektu, związanego z odbiorem technicznym mieszkania. Najlepiej powierzyć tę kwestię specjalistom, by w pełni cieszyć się starannie wykonanym mieszkaniem.