Czy ciąża jest przeciwwskazaniem do laserowej korekcji wzroku?

Ciąża jak i karmienie piersią są czynnikami wykluczającym możliwość wykonania laserowej korekcji wzroku. Warto jednak zaznaczyć, iż jest to czasowe przeciwwskazanie spowodowane pewnymi zmianami gospodarki hormonalnej. U ciężarnych zmienia się współczynnik załamania soczewki i grubość rogówki, co zwiększa ryzyko destabilizacji wady refrakcji. Wiedz, że aby móc poddać się zabiegowi, wada powinna być stabilna przez około 12 miesięcy. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat laserowej korekcji wzroku w Krakowie bądź innym mieście, zapoznaj się z ofertą kliniki Optegra.

Czy laserowe usuwanie wady wzroku boli?

Wiele osób rozważających skorzystanie z laserowej korekcji wad wzroku obawia się cierpienia spowodowanego bólem. Pamiętaj jednak, że usuwanie wad refrakcji laserem nie jest bolesne, gdyż lekarz aplikuje do oka Pacjenta krople o miejscowym działaniu znieczulającym. Nie musisz więc martwić się takimi dolegliwościami i bez przeszkód możesz poddać się zabiegowi (oczywiście po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą). 

Jak wygląda kwalifikacja do zabiegu?

Kwalifikacja rozpoczyna się od wywiadu medycznego ze specjalistą. Podczas wizyty w gabinecie lekarz zapoznaje się z dokumentacją medyczną, ocenia ogólny stan zdrowia Pacjenta, pyta o przyjmowane leki itd. Wyklucza też przeciwwskazania i wykonuje niezbędne badania wstępne takie jak np.:

- badanie w biomikroskopie przedniego odcinka oka,
- badanie dna oka, komputerowe badanie wady wzroku, ocena ostrości wzroku,
- test dominacji oka,
- aberrometria,
- topografia i tomografia rogówki, 
- badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego,
- badania biometryczne.


Ile trwa wizyta kwalifikacyjna? Zwykle od 90 do 150 minut.

O czym pamiętać w dniu zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Tego dnia, kiedy masz poddać się laserowej korekcji wzroku, załóż wygodny strój, który nie krępuje ruchów i sprawia, że czujesz się swobodnie. Przed wizytą w klinice okulistycznej spożyj lekkostrawny posiłek i weź ze sobą okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem. O czym jeszcze pamiętać? W dniu zabiegu absolutnie nie rób makijażu. Zabierz ze sobą bliską osobę, która po procedurze zabiegowej bezpiecznie odwiezie Cię do domu. Pacjent (dla własnego bezpieczeństwa) nie może prowadzić samochodu bezpośrednio po laserowej korekcji wzroku.

Czy zabieg laserowej korekcji wzroku jest bezpieczny?

Laserowa korekcja wad wzroku cechuje się wysokim profilem bezpieczeństwa. O dobrostan Pacjenta dba wykwalifikowany i doświadczony personel medyczny, który przestrzega wszelkich standardów. Ryzyko powikłań jest znikome, dotyczy około 1% Pacjentów, którzy skorzystali korekcji wzroku dowolną techniką laserową. Do możliwych skutków pozabiegowych należy:

- łzawienie,

- stany zapalne,

- pieczenie,

- uczucie ciała obcego w oku,

- nadwrażliwość na światło,

- chwilowe wahania ostrości wzroku,

- tzw. efekt halo.

Czy laserowa korekcja wzroku wymaga pobytu w szpitalu?

Wielu Pacjentów obawia się konieczności hospitalizacji. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ laserowa korekcja wzroku należy do zabiegów chirurgii jednego dnia. Co to właściwie oznacza? Możesz wrócić do domu po kilku godzinach od poddania się procedurze – nie wymaga ona pobytu w szpitalu, jest przeprowadzana w trybie ambulatoryjnym. Pacjent udaje się do sali pozabiegowej na krótki odpoczynek, gdzie jest ponownie badany przez specjalistę.