Zakup mieszkania w Krakowie – lokalizacja

Niezależnie od tego, czy mieszkanie w Krakowie będzie kupowane na rynku pierwotnym, czy wtórnym jednym z najważniejszych aspektów przy wyborze nieruchomości jest jej lokalizacja. Położenie wpływa bowiem nie tylko na cenę za m², ale również komfort życia w danym miejscu. Czym zatem powinna charakteryzować się dobra lokalizacja? Wiele w tym przypadku zależy od potrzeb danej osoby, ponieważ dla jednych ważne jest to, by mieszkanie w Krakowie znajdowało się możliwie najbliżej centrum, czy konkretnych miejsc (np. uczelni, zakładu pracy, itp.), a dla innych istotne jest to, by znajdowało się w spokojnej okolicy, gdzie np. zamieszkuje wiele młodych osób (np. rodzin z dziećmi). W tym miejscu należy podkreślić również, że lokalizacja jest ważna także z punktu widzenia wartości mieszkania w przyszłości, ponieważ może okazać się, że właściciel będzie chciał je odsprzedać lub wynajmować. W związku z tym na nieruchomość należy patrzeć zawsze jako na inwestycję (nawet wtedy, gdy kupowana jest w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych).

Stan techniczny mieszkania

Decydując się na zakup mieszkania w Krakowie, warto wziąć pod uwagę również jego stan techniczny, co jest oczywiście istotne przy zakupie nieruchomości na rynku wtórnym. Należy bowiem mieć świadomość, że mieszkania wystawione za naprawdę atrakcyjną cenę w wielu przypadkach wymagają dużych remontów, co wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. W efekcie sumaryczne wydatki mogą okazać się znacznie większe niż w przypadku zakupu mieszkania w dobrym stanie technicznym, w którym niezwłocznie można zamieszkać. Istotny w tym przypadku jest także czas, ponieważ kupując mieszkanie do remontu, należy gdzieś mieszkać aż do jego ukończenia.

Co jeszcze zweryfikować przy zakupie mieszkania w Krakowie?

Wybór odpowiedniej lokalizacji oraz zweryfikowanie stanu technicznego lokalu to zdecydowanie zbyt mało przy zakupie mieszkania w Krakowie. Na co jeszcze warto więc zwrócić uwagę? Ważnych kwestii w tym przypadku jest naprawdę wiele, a do najistotniejszych należy zaliczyć:

  • zweryfikowanie układu mieszkania, ponieważ ten sam metraż może oferować mniejszy lub większy komfort życia, co jest zależne w dużej mierze od układu pomieszczeń;

  • sprawdzenie stanu prawnego lokalu, co pozwoli uniknąć wielu poważnych problemów, które mogłyby pojawić się w przyszłości, np. zakup lokalu ze służebnością;

  • zweryfikowanie sąsiedztwa, ponieważ niektórym osobom mogą przeszkadzać małe dzieci za ścianą, czy szczekający pies;

  • istnienie powierzchni przynależnych do mieszkania, czego przykładem może być komórka lokatorska, czy wydzielone miejsce parkingowe.

Podsumowując, należy stwierdzić, że jeśli chce się kupić mieszkanie w Krakowie, należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, co pozwoli znaleźć idealne miejsce do życia. Istotne jest także to, by spojrzeć na nieruchomość jak na inwestycję, ponieważ umożliwi to znalezienie naprawdę atrakcyjnego mieszkania.