Używaj kosmetyków opartych na naturalnych składnikach 

Rozpocznij od przejrzenia swojej kosmetyczki. Czy naprawdę wszystko jest w niej niezbędne? Czy w składzie kosmetyków są szkodliwe dodatki takie jak silikony lub oleje mineralne? Jeżeli Twoja skóra jest skłonna do podrażnień koniecznie postaw na naturalne kosmetyki, produkty oparte na naturalnych składnikach. Dotyczy to zarówno żelów do mycia twarzy, kremów, szamponów, jak i odżywek do włosów czy kosmetyków do makijażu. Pamiętaj, że mniej znaczy więcej i wybieraj tylko to co niezbędne, aby nie generować niepotrzebnych śmieci. Staraj się też w miarę możliwości wybierać kosmetyki w szklanych opakowaniach, a unikać tych w plastikowych opakowaniach. Jeśli wybierasz te drugie, sprawdź jak firma dba o recykling.        

Zrezygnuj z przetworzonej żywności i wykorzystuj odpadki bio 

Aby wyrzucić toksyny ze swojego domu i uczynić swoje życie bardziej ekologicznym, warto zrezygnować z przetworzonej żywności. Wzmacniacze smaku, czy utwardzane tłuszcze dodawane do tego rodzaju posiłków negatywnie wpływają na zdrowie, mogą przyczyniać się do miażdżycy, cukrzycy, ale i nadwagi czy otyłości, a także problemów z układem krążenia. Dlatego warto sięgać po świeżą żywność i samodzielnie gotować albo korzystać z cateringu pudełkowego. Warto również pamiętać o dobrym wykorzystaniu odpadków bio. Można np. stworzyć kompostownik albo tworzyć bionawozy do roślin. 

Stosuj naturalne środki do mycia różnych powierzchni w domu 

Warto również zamienić chemię do mycia powierzchni na naturalne preparaty i myć powierzchnie domowymi sposobami. Roztwór sody oczyszczonej i wody świetnie się sprawdza na różnego typu zabrudzenia. Oczywiście można sięgnąć też po roztwór wody i kwasku cytrynowego. Trzeba pamiętać oczywiście, by naturalny środek czyszczący odpowiednio dopasować do czyszczonej powierzchni.    

Postaw na ubrania z naturalnych materiałów, twórz garderobę kapsułową i używaj naturalnych środków piorących 

Warto pamiętać o zasadzie mniej znaczy więcej także w garderobie. Przeładowana garderoba i częste zakupy nie służą ekologii. W końcu nie wszystkie tekstylia nadają się do recyklingu. Warto zatem stawiać na takie, które mogą być ponownie wykorzystane albo dawać starym rzeczom nowe życie. Najbardziej optymalne jest oczywiście sięganie po naturalne tkaniny takie jak len czy bawełna. Warto sięgać też po naturalne środki piorące. Można prać rzeczy np. w orzechach.      

Postaw na ogrzewanie z użyciem odnawialnych źródeł i wentylację mechaniczną z filtracją 

Mniej toksyczny dom to nie tylko taki, w którym znajduje się wiele roślin zielonych, ale również taki, który nie generuje wiele zanieczyszczeń. Warto zatem stawiać na ogrzewanie typu pompa ciepła, korzystającą z energii pochodzącej z naturalnych źródeł i np. współpracującą z instalacją fotowoltaiczną. Dobrze sprawdzi się także wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która nie tylko wymienia zużyte powietrze na świeże, ale pomaga oszczędzać na ogrzewaniu. Co ważne jest wyposażona w filtry, które oczyszczają powietrze chociażby ze smogu. 

Nie trzeba wprowadzać wszystkich elementów do życia i można zastosować metodę małych kroków.