Kilkaset osób z wykształceniem pedagogicznym zgłosiło się do Małopolskiego Kuratorium, wyrażając gotowość do pracy przy egzaminach. Najwięcej
nauczycieli brakuje w Krakowie - bo aż 120. "W Wadowicach brakuje 17 osób. Natomiast nie brakuje prowadzących w Nowym Sączu, Nowym Targu. W Tarnowie, w pierwszym dniu potrzebnych będzie 4 nauczycieli, w drugim 5, a w trzecim -10" - wylicza Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty.

Czytaj także: 

Uczniowie tarnowskich szkół w kinie, na zajęciach zastępczych. Podczas strajku nie zostali bez opieki

Władze powiatu nowosądeckiego ostro krytykują protestujących nauczycieli

We wtorek do oświęcimskich podstawówek przyszło 40 uczniów

Nie ma porozumienia nauczycieli z rządem

 

"Jesteśmy przekonani, że damy radę. Ale ja cały czas myślę, że nauczyciele jednak staną przy swoich uczniach. Nie wyobrażam sobie, żeby nauczyciel, który przecież przez wiele lat miał kontakt z dzieckiem, przygotowywał je również do egzaminu, w tym momencie nie stanął przy swoim uczniu" – mówiła Nowak. "Mimo to jednak budujemy – dla bezpieczeństwa tego egzaminu – drugi szereg" – dodała.

Małopolska kurator wyjaśniła również, w jaki sposób wyglądała procedura typowania szkół, do których należy skierować dodatkowe wsparcie. "Zwróciliśmy się z zapytaniem do każdej szkoły, do każdego samorządu, jak wygląda organizacja egzaminów, czy te egzaminy są w jakiś sposób zagrożone, czy uczniowie będą mieli opiekę w momencie, kiedy te egzaminy będą przeprowadzane" – tłumaczyła Nowak.

Powołując się na przepisy prawne, Nowak wyjaśniła, że "każda osoba, która ma przygotowanie pedagogiczne może zastąpić – w razie potrzeby – nauczycieli przy nadzorowaniu przebiegu egzaminu, nie przy sprawach związanych ze sprawdzaniem tego egzaminu. Trzeba te rzeczy wyraźnie oddzielić".

"Taka baza osób, które zgłosiły się do nas, została skonstruowana i tu w Krakowie, i we wszystkich delegaturach. Możemy powiedzieć, że nie boimy się, że gdziekolwiek zabraknie nam ludzi do nadzorujących komisji egzaminy" – zaznaczyła Nowak.

Według kuratorium w pierwszym dniu strajku wzięło udział tylko 20% małopolskich szkół. Kuratorium liczy jednak również szkoły prywatne, a także tylko te, które były zamknięte lub prowadziły jedynie zajęcia opiekuńcze.

Wtorek jest drugim dniem bezterminowego strajku nauczycieli.  Z informacji przekazanych przez miasto Kraków wynika, że wnioski o zawieszenie zajęć we wtorek zgłosiło 141 szkół.

Strajk prawdopodobnie zbiegnie się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi – 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty, a 6 maja mają rozpocząć się matury.

Strajkujący przychodzą do pracy: do szkół i przedszkoli, ale powstrzymują się od niej, nie wykonują żadnych czynności związanych z zawodem czy z opieką nad dziećmi. CZYTAJ

 

 

(RK, Tomasz Bździkot, PAP/ew)