Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Pluszowe gęsi hitem na straganach w Zakopanem

Góralska ciupaga zdetronizowana — jak się okazuje, w tym roku pod Tatrami najlepiej sprzedają się... pluszowe gęsi. W zasadzie na wszystkich straganach w Zakopanem właśnie gęś jest bestsellerem, jeśli chodzi o pamiątki regionalne.

Zdjęcie ilustracyjne/Fot. pexels

Te sympatyczne ptaki sporych rozmiarów są wprost rozchwytywane, szczególnie przez dzieci z kolonii, które masowo je wykupują. Górale nie do końca wiedzą skąd wzięła się dziwna moda, ale jak zwykle znajdują sprytne wyjaśnienie tajemniczej popularności tej nieznanej wcześniej maskotki.

Gęś jest też dobra. Była Marysia sierotka, pasła gęsi tu u nas. To też przyszło od turystów, ale nie wiem skąd. Czasem się sprzedają. Kupują różne dzieci i dorośli, komu się podoba i jest potrzebne. Przecież też gęsi są w Zakopanem. Co goście wypatrzą, to kupują.

Tak naprawdę jednak gęsi z kulturą i tradycją góralską mają niewiele wspólnego. Co innego oscypek, owca czy ciupaga, a co innego pluszowe gęsi. Helena Buńda szefowa promocji starostwa tatrzańskiego przyznaje, że nowa moda nie ma nic wspólnego z Podhale.

Czy jest to znak rozpoznawczy dla naszego regionu? Jestem zdumiona, ponieważ w żadnych naszych pracach na temat dziedzictwa kulturowego ta gęś się nie przejawia się w istotny sposób stąd moje zaskoczenie. No może jest jakiś nowy trend, o którym nie wiemy.

Niestety już od dawna pamiątki spod Tatr niewiele mają wspólnego z tradycją góralską. Na straganach w Zakopanem królują więc nie tylko gęsi, ale i samurajskie miecze, stroje batmana czy koszulki z bohaterami kreskówek. Jeśli nawet pojawiają się ciupagi, to plastikowe i wyrabiane dla oszczędności w Chinach. Jak tłumaczą górale, sprzedają to, na co mają zbyt, a oryginalne rękodzieło ludowe jest dla turystów po prostu za drogie.

Autor:
Przemysław Bolechowski

Opracowanie:
Agata Ciechanowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię