Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Pustynia Błędowska. Nowa atrakcja: morze piasku widziane z kopalnianej wieży szybu

  • Natalia Feluś
  • date_range Środa, 2024.06.19 06:52 ( Edytowany Niedziela, 2024.06.23 10:00 )
Szyb "Dąbrówka" po dawnej kopalni "Olkusz-Pomorzany" zostanie przeniesiony na Pustynię Błędowską w powiecie olkuskim. Wieża widokowa ma stać się nową atrakcją turystyczną tego miejsca.

fot. NJGK

Posłuchaj co mówi Tomasz Wójcik, rzecznik prasowy Zakładów Górniczo-Hutniczych "Bolesław" w Bukownie

- Szyb "Dąbrówka" jest położony w Bolesławiu, gdzie było centrum kopalni "Olkusz-Pomorzany". Niedługo zostanie  rozebrany i przeniesiony na Pustynię Błędowską. Będzie punktem widokowym, atrakcją turystyczną - wyjaśnia Tomasz Wójcik, rzecznik prasowy Zakładów Górniczo-Hutniczych "Bolesław" w Bukownie. Kiedy? Najwcześniej za rok.

Fot. Natalia Feluś

Fot. Natalia Feluś

Plan likwidacyjny kopalni "Olkusz-Pomorzany" - przyjęty w związku z zakończeniem wydobycia w 2020 roku (wyczerpanie złóż) -  zakładał, że całe szyby, podobnie jak pozostała infrastruktura związana z kopalnią, zostaną zlikwidowane. Pojawił się jednak pomysł na zagospodarowanie wieży szybowej „Dąbrówka”.

Władze gminy Klucze porozumiały się z władzami ZGH, dzięki temu możliwe będzie przeniesienie wieży na Pustynię Błędowską, która jest odwiedzana przez rzesze turystów każdego roku (to jedna z ciekawszych atrakcji naszego regionu). Aktualnie tworzony jest projekt rozbiórki pozwalający zdemontować wieżę, podzielić ją na segmenty, a potem odtworzyć na pustyni.

Drugie życie Pustyni Błędowskiej

Pustynia Błędowska   jest częścią Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd, użytkiem ekologicznym oraz Specjalnym Obszarem Ochrony Siedlisk Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. I to dzięki tej ostatniej  - Pustynia zyskała drugie życie. Dzięki unijnym środkom żołnierze i przyrodnicy powstrzymali zarastanie i niszczenie terenu zaliczanego do jednego z najcenniejszych w Europie. Wykarczowano karłowate laski brzozowo-sosnowe oraz zarośla samosiewów sosnowych. Dzięki temu na Pustynię powróciły  chronione w całej Unii siedliska ciepłolubne i  murawy napiaskowe.

"Pustynny wiatr" - reportaż Ewy Szkurłat

Autor:
Natalia Feluś

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię