Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Wojsko w komiksach” w Muzeum Armii Krajowej

Wystawa komiksów wojennych i warsztaty komiksowe w Muzeum Armii Krajowej w ramach tegorocznych Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”. 21 kwietnia 11 - 15

fot. Muzeum AK

Muzeum armii Krajowje Wystawa i warsztaty komiksowe

w Muzeum Armii Krajowej

W niedzielę, 21 kwietnia, o godz. 11 Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zaprasza na wystawę komiksów wojennych i warsztaty komiksowe. Wydarzenie odbędzie się w ramach tegorocznych Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”.

W siedzibie Muzeum przy ul. Wita Stwosza 12 obejrzeć będzie można wystawę pt. „Wojsko w komiksach”. Pokazane na niej zostaną dawne i współczesne komiksy poświęcone wojsku i wojnie. Będą wśród nich znane z okresu PRL-u tytuły: „Kapitan Kloss”, „Czterej pancerni i pies”, „Podziemny front”, „Tytus, Romek i A’Tomek” czy magazyn „Relax”.

Będą także współczesne wydawnictwa, np. komiksy o podziemiu niepodległościowym wydawane przez Instytut Pamięci Narodowej, seria o znanych bitwach wydawnictwa Scream Comics czy komiksy historyczne tworzone przez lokalnych pasjonatów.

fot. Muzeum AK

fot. Muzeum AK

Unikatowymi eksponatami są opowieść graficzna „Płockie orlęta” opublikowana w piśmie „Głos Orląt” z datą – uwaga! – 20 sierpnia 1939 r., szwedzkie wydanie komiksu „Kapitan Kloss” (filmowe i komiksowe przygody Hansa Klossa były w Szwecji bardzo popularne) oraz słynny komiks Jacka Fedorowicza „Solidarność – 500 pierwszych dni”.

Publikacje pochodzą ze zbiorów Wojciecha Głuszka, właściciela najstarszej i największej krakowskiej księgarni komiksowej Fankomiks.

autorami wystawy są : Sylwia Walerowska Skorut  i Robert Springwald.

Wystawie towarzyszyć będą warsztaty pt. „Jak rysuje się komiks” prowadzone przez grafika i fotografa Jana Lorka. Początek o godz. 12 w muzealnej kawiarni. Na godz. 13 zaplanowano natomiast zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji Muzeum, ze szczególnym uwzględnieniem druków konspiracyjnych Armii Krajowej.

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia w godz. 11–15 w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie przy ul. Wita Stwosza 12. 

Szczegóły na stronie www. Muzeum AK

Autor:
Jolanta Drużyńska

Opracowanie:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię