Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Miłości nauka. Krzyże i piety" w Centrum Kultury Rodzimej w Zakopanem

Tytuł wystawy został zaczerpnięty z XIX wiecznej pieśni Wielkanocnej Karola Antoniewicza „W krzyżu cierpienie, w krzyżu zbawienie” . Zbierane pieczołowicie, drewniane, rzeźbione krzyże jak również przedstawiane w różnych wariantach Piety – rzeźbione i malowane, malowane na szkle, w postaci starych oleodruków skłaniają do refleksji w niełatwych czasach i wyciszają. Wystawa w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór w Zakopanem czynna do 17 kwietnia 2024

fot. J.Drużyńska

J.Drużyńska rozmawia z M.Wnuk

"Miłości nauka. Krzyże i Piety".

W krzyżu cierpienie,

w krzyżu zbawienie

w krzyżu miłości nauka….

Słowa tej dziewiętnastowiecznej pieśni Karola Antoniewicza, polskiego kaznodziei, poety i kompozytora rozbrzmiewają w okresie oczekiwania na wspomnienie najważniejszego wydarzenia w historii chrześcijaństwa: Zmartwychwstania, czyli Święta Wielkiej Nocy. Zakopane leży u stóp Giewontu, który wieńczy krzyż wzniesiony w 1901 roku górali. Krzyż jest on przede wszystkim potężnym symbolem niezgłębionej tajemnicy odkupienia. Odsyła do wielu różnych wymiarów zbawienia, ofiary, łaski. Unaocznia niezgłębioną miłość, jaką Bóg otoczył człowieka. Pozwala nawiązać duchową łączność z Jezusem cierpiącym, po ludzku opuszczonym, wyszydzonym, pohańbionym, ale też i królewskim, zwycięskim, niepokonanym. Symbolizuje tryumf życia nad śmiercią. Jest źródłem mocy, chwały i nadziei. Równocześnie odsyła kontemplującego go człowieka w głąb siebie samego. Konfrontuje go z własnymi słabościami, z upadkami, z jego osobistym doświadczeniem cierpienia.

fot. J.Drużyńska

fot. J.Drużyńska

Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór przygotowało wystawę krzyży i Piet anonimowych autorów, pochodzących ze zbiorów prywatnych jednej osoby. Znikające ze starych, rozbieranych chałup i kapliczek, omodlone przez kolejne pokolenia, zostały uratowane przed zniszczeniem, wyrzuceniem, profanacją. Zbierane pieczołowicie, drewniane, rzeźbione, wykuwane, odlewane w postaci starych oleodruków, choć zachowane w różnym stanie świadczą o wierze naszych przodków. Podobnie jak przedstawiane w różnych wariantach Piety – rzeźbione i malowane, malowane na szkle, kopiujące dawne obrazy ewokują świat wartości. Nasycanie przestrzeni codziennego życia symbolami religijnymi było bowiem kiedyś istotną duchową potrzebą.

fot.J.Drużyńska

fot.J.Drużyńska

Prezentowane na wystawie krzyże i Piety skłaniają do refleksji w niełatwych czasach i wyciszają.

kurator wystawy: Małgorzata Wnuk

Materiały prasowe: Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór

Wystawa czynna  do 17 kwietnia 2024
Autor:
Jolanta Drużyńska

Opracowanie:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię