Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zmarł profesor Tadeusz Ulewicz, historyk literatury i kultury

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2012.05.07 13:06 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:10 )
W Krakowie zmarł profesor Tadeusz Ulewicz, emerytowany profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk literatury i kultury, nauczyciel akademicki.
Urodził się w 1917 w Radomiu, studia ukończył w Uniwersytecie Jagiellońskim w roku 1939. Podczas okupacji hitlerowskiej brał udział w działalności konspiracyjnej. Doktoraty honoris causa wręczyły mu Uniwersytet Łódzki i Universit? Cattolica del Sacro Cuore w Mediolanie.

Profesor Ulewicz jest autorem ponad pięciuset rozpraw naukowych, w tym kilkunastu książek, poświęconych średniowiecznej i wczesnonowożytnej kulturze i literaturze europejskiej i polskiej. Był jednym z najwybitniejszych znawców twórczości Jana Kochanowskiego, drukarstwa staropolskiego, oddziaływania idei sarmatyzmu w kulturze staropolskiej i powiązań kulturalnych polsko-włoskich.

Za swoją pracę otrzymał liczne odznaczenia między innymi: Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
(Danuta Urbanik/jp)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię