Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Supermarka za 2021 dla Narodowego Starego Teatru

  • Justyna Nowicka
  • date_range Wtorek, 2022.01.11 22:29 ( Edytowany Czwartek, 2022.01.13 15:16 )
Nagrodziliśmy Narodowy Stary Teatr za dwa spektakle: "Halkę" w reżyserii Anny Smolar i "Trzy siostry" Luca Percevala. Laureatem Marki RK za grudzień zostało Muzeum Zabawek.

Fot. Magda Hueckel

Jurorzy: Magdalena Szumiec, Łukasz Gazur, Krzysztof Glondys, Joanna Targoń, Justyna Nowicka

Doceniliśmy aż dwa spektakle Narodowego Starego Teatru, które miały premierę w 2021 roku: "3SIOSTRY" w reżyserii Luka Percevala i "Halkę" w reżyserii Anny Smolar. Spektakl Percevala jest koprodukcją TR Warszawa i Narodowego Starego Teatru. - Stary Teatr przetrwał poważny kryzys i pokazał w 2021 swoją siłę, doskonałe aktorstwo i cenną w dzisiejszych czasach umiejętność wchodzenia w koprodukcje - mówili jurorzy.

Luk Perceval o "Trzech siostrach" Czechowa, Tadeuszu Kantorze, Jerzym Grotowskim i... jodze

Poniedziałek, 2021.06.28


Belgijski reżyser, jeden z najważniejszych współczesnych twórców europejskiego teatru, zrealizował swój pierwszy spektakl w Polsce. Jak podkreślał, sięgając po dramat Czechowa, przede wszystkim poszukiwał w nim metafory. "Oparte na motywach dramatu Antona Czechowa przedstawienie to portret starzejącej się Europy, która nie chce się poddać upływowi czasu. Tytułowe bohaterki tęsknią nie za Moskwą, ale za utraconą bezpowrotnie przeszłością. Podróż do Moskwy przestała być problemem, od kiedy do stolicy Rosji można polecieć za 99 euro. Tanie linie nie kursują w tym kierunku, można się tam dostać jedynie na pokładzie własnej, zawodnej pamięci...".

Czy można opowiedzieć na nowo historię moniuszkowskiej Halki? Oddać jej głos, zmienić dynamikę relacji między bohaterami na scenie? Takiego zadania podjęła z sukcesem się  jedna z najciekawszych współczesnych reżyserek teatralnych Anna Smolar, w spektaklu na Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru. Po latach tworzenia autorskich przedstawień Smolar wróciła do polskiej klasyki.

Przed premierą Halki w Starym Teatrze

Wtorek, 2021.05.18

Ta opera mnie zaintrygowała, ale także wywoływała jakiś bunt

- mówiła  przed premierą reżyserka. Jurorzy Supermarki RK docenili świeże odczytanie polskiej klasyki i intrygującą formę spektaklu.

Markę RK za grudzień przyznaliśmy Muzeum Zabawek i pierwszej wystawie nowej instytucji zat. "Klinika Zabawek".

Muzeum Zabawek zaprasza do "Kliniki zabawek"

Czwartek, 2021.12.16

- To wspaniała inicjatywa, która z jednej strony pokazuje jedną z najciekawszych krakowskich kolekcji, z drugiej zaś otwarta jest na nowe trendy w muzealnictwie, m.in. partycypację czy szukanie odniesień do sztuki współczesnej.

Kolekcja zabawek rodziny Sosenków powstawała na przestrzeni ponad czterdziestu lat i nadal się rozwija. Jest to jedna z największych na świecie kolekcji historycznych zabawek, tak zwanych classic toys oraz największy, najcenniejszy i najbardziej reprezentatywny w Polsce zbiór prezentujący zabawki polskie i zagraniczne od XVI wieku po czasy współczesne. Kolekcja liczy ponad czterdzieści tysięcy obiektów. Są tu między innymi szesnastowieczna szopka Królowej Bony, klocki, którymi bawiły się dzieci ostatniego cesarza Prus - Wilhelma II i forteca należąca do Stanisława Wyspiańskiego. Zabawki Sosenków prezentowane były na wielu wystawach, były też rekwizytami w filmach - Liście Schindlera Stevena Spielberga, Trzech kolorach Krzysztofa Kieślowskiego czy Panu Tadeuszu Andrzeja Wajdy.

jn

Autor:
Justyna Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

3319543

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię