Nowy akademik ma zapewnić zakwaterowanie dla około 400 studentów. Przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego pytani o ryzyko powodziowe i to, że w 2021 roku spora część kampusu została podtopiona wyjaśniają, że zdają sobie sprawę z tego problemu. 
Wiemy, że to tereny podmokłe i zdarzało się, że w czasie dużych opadów deszczu niektóre budynki były podlewane, dlatego jesteśmy w trakcie postępowania przetargowego na budowę i przebudowę układu drogowego, kanalizacyjnego, a także budowę zbiornika retencyjnego i pompowni na terenie kampusu. To pozwoli zapobiec w przyszłości takim sytuacjom. 
- mówi Adam Koprowski - rzecznik prasowy Uniwersytetu Jagiellońskiego
Budowa nowego akademika ma być dwuetapowa. Uczelnia chce, by pierwsi studenci mogli wprowadzić się do części budynku w 2027 roku. Druga połowa miałaby zostać oddana później, data jednak jest jeszcze nieznana.
Obecnie trwają prace nad przygotowaniem projektu budowlanego. Po ich zakończeniu zostanie ogłoszony przetarg, który pozwoli wybrać wykonawcę. Szacowany koszt budowy akademika to około 140 milionów złotych.