Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

We Fromborku odbyła się prapremiera najnowszego musiacalu Opery Krakowskiej - "Kopernik"

  • Tadeusz Marek
  • date_range Czwartek, 2023.05.25 12:07 ( Edytowany Czwartek, 2023.05.25 12:24 )
Opera Krakowska w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika przygotowała spektakl odwołujący się do najważniejszych wydarzeń z życia naukowca – od studiów w Krakowie, Padwie i Bolonii przez powrót do Fromborka, posługę kanoniczą, praktykę lekarską i badania astronomiczne, uczestnictwo w koronacji Zygmunta Starego i Hołdzie Pruskim, wreszcie po powstanie i publikację pięcioksięgu „De revolutionibus”. Prapremiera musicalu odbyła się 20 maja, a zatem dzień przed 480. rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika, na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku. Krakowska premiera już jesienią. W Radiu Kraków rozmawialiśmy z twórcami spektaklu.

Fot.: Sebastian Stawiński

Libretto musicalu wyszło spod ręki pisarki Ałbeny Grabowskiej. Teksty piosenek napisał Daniel Wyszogrodzki – tłumacz i autor teatralny, specjalista od polskiej i światowej sceny musicalowej. Choreografię spektaklu opracowali Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka. Scenografię i światło stworzył Grzegorz Policiński zaś spektakl wyreżyserował Jakub Szydłowski. Autorem muzyki jest Tomasz Szymuś – kompozytor i aranżer.

Ałbena Grabowska i Daniel Wyszogrodzki odpowiadający w musicalu

Posłuchaj rozmowy Tadeusza Marka z Ałbeną Grabowską i Danielem Wyszogrodzkim

„Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię…” – choć Mikołaj Kopernik uważany jest za największego i najsłynniejszego polskiego uczonego, jego życiorys, pełny obraz dokonań i godna człowieka renesansu wszechstronność nie są dziś powszechnie znane. 550 lat po urodzeniu astronoma Opera Krakowska oraz zaproszeni do współpracy twórcy i realizatorzy chcą przywrócić jego historię polskiej popkulturze, przekładając ją na język musicalu.

- informują twórcy spektaklu.

Autor:
Tadeusz Marek

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię