Na terenie Ogrodu Botanicznego, leżącego w centrum miasta, pojawiają się głównie różne gatunki ptaków. Lisy bywają tu sporadycznymi gośćmi i przeważnie po kilku dniach odchodzą.

„Od kilku miesięcy lis jest jednak stałym mieszkańcem Ogrodu, a jego widok nie budzi zdziwienia ani pracowników, ani zwiedzających. W końcu lata i jesienią 2020 r. obserwowane były nawet dwa osobniki, a niektórzy ze zwiedzających twierdzili nawet, że było ich jeszcze więcej” – informuje Ogród Botaniczny na swojej stronie internetowej.

Zgodnie z opisem pracowników, lis jest śmiały, bez problemu można go obserwować buszującego w różnych częściach ogrodu.

Zwierzę ma też coraz bardziej rozrabiać – jesienią rozkopało rabatę z sasankami, a teraz takie rozkopy są już regularne. W ostatnich dniach wykopał jeża zimującego w stercie liści w jednym z ogrodowych działów. „Jeż na szczęście przetrwał tę niemiłą przygodę” – relacjonują pracownicy. Łapie także gryzonie, a ostatnio podejmuje próby łapania ptaków, które mają być obrączkowane na terenie ogrodu.

Lis nie atakuje ludzi, ale Ogród Botaniczny prosi zwiedzających o zachowanie ostrożności podczas kontaktów ze zwierzakiem. „Pamiętajmy, że jest to dzikie zwierzę, które w sytuacji zagrożenia może zachowywać się niebezpiecznie. Prosimy więc o niedokarmianie i zachowanie odpowiedniego dystansu” – zaapelowali pracownicy.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego jest najstarszym ogrodem w Polsce. Początki jego historii sięgają XVII w., ale oficjalnie założono go w 1783 r. Powstał w z inicjatywy Komisji Edukacji Narodowej jako zakład pomocniczy Katedry Chemii i Historii Naturalnej. Obszar, obejmujący początkowo ok. 2,4 ha, zakomponowano jako park barokowy typu francuskiego, w obrębie którego urządzono kolekcje roślin leczniczych oraz ozdobnych. Dzisiejszą aranżację zawdzięcza prof. Władysławowi Szaferowi, jednemu z najwybitniejszych polskich botaników. W 1976 roku wpisano go do rejestru zabytków jako obiekt przyrody, pomnik historii nauki, sztuki ogrodniczej i kultury.

Obecnie Ogród Botaniczny zajmuje 9,6 ha, ma bogatą kolekcję drzew i krzewów. Najokazalszym jest dąb Jagielloński, który ma ok. 250 lat. Nieco młodsze są dwa derenie Śniadeckiego. Na dziedzińcu Collegium Śniadeckiego, od strony ulicy Kopernika, rośnie najstarsza polska robinia akacjowa. Zwiedzający mogą także zapoznać się z okazałymi gatunkami sagowców - jednych z najstarszych roślin na Ziemi. Kilka okazów liczy ponad 150 lat i prawdopodobnie pochodzi z naturalnych stanowisk. Ogród ma też bogatą kolekcję ok. 500 gatunków i odmian storczyków. Jej początki sięgają połowy XIX w.

 

(PAP/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.