Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Tłumy krakowian i turystów na odpuście Emaus. W tym roku stragany stanęły przy Błoniach

Rękodzieło, ozdoby, ubrania, zabawki, słodycze, balony - wszystko można było kupić na corocznym odpuście Emaus w Krakowie. W tym roku odpust odbył się wyjątkowo przy Błoniach, ponieważ w rejonie klasztoru norbertanek na Salwatorze, gdzie tradycyjnie jest organizowany, trwa remont drogi. Stragany oblegały tłumy krakowian i turystów.

Fot. Elżbieta Raczyńska

Posłuchaj co mówią krakowianie i turyści

Od wielu lat w każdy Poniedziałek Wielkanocny na Zwierzyńcu pojawia się kilkudziesięciu wystawców i sprzedawców lokalnego rzemiosła artystycznego i wzornictwa.

W tym roku z powodu remontu jarmark nie mógł się odbyć na ulicach Senatorskiej, Kasztelańskiej i Kościuszki. Ponad 100 kramów ustawiono na alejce pieszo-rowerowej od strony al. 3 Maja przy Błoniach. Z alejki mogli korzystać wyłącznie piesi, ruch dla rowerów zamknięto ze względów bezpieczeństwa.

Tradycja Emaus wywodzi się ze średniowiecza, kiedy w wielkanocny poniedziałek odbywała się procesja religijna z Krakowa do wsi Zwierzyniec. Zwyczaj wychodzenia do kościołów poza miastem był bardzo rozpowszechniony w Europie, zwłaszcza w XVI-XVII w. Na to "ludowe święto" chodzili w XIX w. wszyscy mieszkańcy Krakowa: najbiedniejsi i bogaci.

Posłuchaj co mówią sprzedawcy
Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Autor:
Ola Sobczak

Opracowanie:
Justyna Polewska-Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię