Pierwsi pacjenci pojawią się w szpitalu prawdopodobnie jeszcze w piątek. Zdecydują o tym dyspozytorzy medyczni. W szpitalu funkcjonuje punkt szczepień, więc ruch pacjentów widać.

Personel jest gotowy do pracy. Przed szpitalem reporterka Radia Kraków widziała jedną z pielęgniarek i ratownika medycznego. Pomagać będzie także wojsko.

Przystosowanie hali Expo do warunków szpitalnych kosztowało ponad 8 mln zł. Przepływ tlenu w tym miejscu wynosi tysiąc metrów sześciennych na godzinę - to najwyższa wydajność spośród wszystkich lecznic w Małopolsce. W sytuacji kryzysowej szpital może zorganizować nawet 400 łóżek.

W Małopolsce wolnych jest aktualnie teraz około pół tysiąca łóżek covidowych i około 40 respiratorów. W przyszłym tygodniu baza miejsc dla zakażonych się powiększy. W środę ruszy kolejny szpital tymczasowy - w Krynicy. Wesprze on lecznice z m.in. Nowego Sącza, Gorlic i Limanowej. W ramach pierwszego modułu przygotowanych tam będzie 28 łóżek dla chorych.

"Jeśli będą dalsze potrzeby, dyrektor szpitala zadeklarował, że będzie zwiększać możliwości" – dodał Kmita.

 

Do Małopolski dociera też – relacjonował wojewoda – dodatkowy sprzęt medyczny z zasobów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, o który wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego. Jest to m.in. ponad 40 respiratorów i 200 zestawów pomp. Wartość sprzętu przekazanego do tej pory przez Agencję do Małopolski wynosi ponad 9 mln zł – wskazał Kmita.

Według danych Ministerstwa Zdrowia minionej dobry w Małopolsce przybyło 1914 zakażeń, 34 osoby zmarły, blisko 30 tys. osób jest na kwarantannie. Wykonano prawie 5,5 tys. testów.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

Dominika Kossakowska/PAP/ko