Inicjatorem i kuratorem wydarzenia jest krakowski rzeźbiarz i aktywista Mateusz Okoński, odkrywca i popularyzator zapomnianego dziedzictwa dizajnu i sztuki. W Radiu Kraków rozmawiamy dziś o dwu krakowskich adresach: nieczynnym już barze mlecznym ŻAK przy Królewskiej oraz mało znanych polichromiach Stanisława Jakubczyka w bloku mieszkalnym przy ulicy Traugutta w Krakowie. Te ostatnie będzie można zobaczyć podczas tegorocznego KRAKERSA.  

Stanisław Jakubczyk ukończył studia artystyczne w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1937–1939. Jego nauka odbywała się pod bezpośrednim kierunkiem profesorów Przebindowskiego, Jarockiego, Sichulskiego i Dunikowskiego, a pośrednio pod opieką Weissa i Mehoffera. Ponadto, kontynuował naukę w latach 1945-47 pod kierunkiem profesorów Jarockiego, Eibischa, Fedkowicza, Frycza i Gardowskiego. Jest autorem prac znajdujących się w ponad stu kościołach w Polsce oraz kilku za granicą. Oprócz rzeźby zajmuje się również malarstwem sztalugowym i ma w dorobku wiele filmów krótkometrażowych.

- W latach 60. artysta przeniósł się do bloku mieszkalnego przy ul. Traugutta 14. Choć w tamtych czasach powstało wiele bloków, to te na ulicy Traugutta wyróżniały się tym, że nie zostały zbudowane przez spółdzielnie, ale rodzaj wspólnoty powołanej do budowy domków jednorodzinnych. Od samego początku sytuacja związana z tymi blokami wywołała silny odruch wspólnotowy. Właściciele mieszkań sami dbali o budynki. Jakubczyk, będąc malarzem fresków sakralnych, postanowił w darze społecznym namalować freski, abstrakcyjne kompozycje, w dwóch klatkach schodowych tegoż bloku. Inicjatywa ta nie była zaplanowana odgórnie, lecz powstała z inicjatywy oddolnej, przy wsparciu mieszkańców dla mieszkańców - opowiada Okoński.

Freski można oglądać:
19.04.2024: 19:00–21.00
20–21.04.2024: 16:00–20:00
22.04.2024: nieczynne
23–26.04: 16:00–20:00

Wystawa organizowana jest przez Centrum Sztuki Współczesnej Wiewiórka w ramach Cracow Art Week KRAKERS 2024