Termin realizacji to koniec maja 2021 roku - poinformował we wtorek rzecznik prasowy Zarządu Inwestycji Miejskich Jan Machowski.

Zadaniem wykonawcy będzie m.in. przygotowanie materiałów dotyczących zagospodarowania terenu, w tym lokalizację budynków, wolier, wybiegów dla zwierząt i innych obiektów niezbędnych do funkcjonowania ośrodka. W ramach zlecenia konieczne będzie zaproponowanie dojazdu do placówki w dwóch wariantach, a także przygotowanie koncepcji zaopatrzenia w media – wodę, gaz, prąd. W razie zaistnienia takiej konieczności, wykonawca zadania będzie musiał też przygotować i złożyć wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DoŚU) dla planowanego przedsięwzięcia.

„W oparciu o ten materiał będziemy zlecać przygotowanie projektu budowlanego i wykonawczego wraz z uzyskaniem decyzji pozwolenia na budowę” – wyjaśnił we wtorek dyrektor ZIM w Krakowie Łukasz Szewczyk.

Jako teren pod budowę ośrodka dla dzikich zwierząt wskazana została w konsultacjach społecznych działka (numer 18/3, obręb 79 Podgórze) na obszarze Lasów Tynieckich. Nieruchomość znajduje się na obszarze objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego „Tyniec – Wschód”.

Przewiduje się, że w ciągu roku ośrodek będzie mógł przyjąć i obsłużyć ok. 3 tys. osobników.

Początkowo inwestycja ma objąć 1,8 ha z możliwością rozbudowy do ok. 3 ha. Układ obiektów na terenie ośrodka zostanie zaprojektowany tak, aby była możliwość rozbudowy o kolejne woliery dla zwierząt – zgodnie z bieżącymi potrzebami funkcjonującego kompleksu.

Aby inwestycja mogła zostać zrealizowana na wskazanym w konsultacjach społecznych terenie urzędnicy wprowadzili zmiany w tzw. Uproszczonym Planie Urządzenia Lasu (UPUL) dla uroczyska Tyniec. Dokument był konsultowany społecznie i uzgodniony z nadleśnictwem Myślenice, Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Krakowie oraz Wojewódzkim Inspektoratem Sanitarnym. Nowy Uproszczony Plan Urządzenia został zatwierdzony przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie i obowiązuje od 1 lipca 2019 r.

W 2019 r. urzędnicy miejscy rozmawiali także z placówkami zajmującymi się rehabilitacją zwierząt, m.in. z Ośrodkiem Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Łodzi i z Ośrodkiem Rehabilitacji Zwierząt w Warszawie. Urzędnicy zorganizowali robocze spotkania z przedstawicielami organizacji ekologicznych.

 

(PAP/jgk)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.