Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Rosną koszty budowy Krakowskiego Centrum Muzyki. Kwota przekroczy 250 milionów złotych

  • Bartłomiej Ziaja
  • date_range Piątek, 2023.03.10 19:20 ( Edytowany Piątek, 2023.03.10 20:38 )
Ponad ćwierć miliarda złotych ma kosztować Centrum Muzyki przy Krakowskich Błoniach. I o ile wiedzieliśmy, że sama budowa będzie kosztować 116 milionów, to teraz dowiedzieliśmy się o kolejnych 150 milionach, które trzeba będzie wydać na wyposażenie tego miejsca.

fot: Pixabay

posłuchaj materiału Bartłomieja Ziai

To nie tylko wykończenie i wyposażenie, ale także zapewnienie doskonałej akustyki - mówi Iwona Sitnik Kornecka z Agencji Rozwoju Miasta Krakowa. Ponadto salę koncertową trzeba będzie wyposażyć w organy. To kolejny koszt i to niemały. Koncertowe organy to koszt 10 milionów, zostaną zamontowane na samym końcu.

Jak dodaje za podobną cenę, czyli 300 milionów,  w Katowicach wybudowano Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia.

To jednak nie przekonuje miejskich radnych, którzy twierdzą, że wcześniej nie byli informowani o tak dużych kosztach budowy Krakowskiego Centrum Muzyki.

Już widzimy, że środków będzie brakować. Co zrobi prezydent? Piłka jest po jego stronie. Jeśli nas wpakował na taką minę, to chyba miał to przemyślane. Ciężko będzie znaleźć brakujące 100 milionów - brakuje pieniędzy na wypłaty dla nauczycieli, komunikację.

mówili Łukasz Maślona z Klubu Dla Mieszkańców  i Michał Drewnicki z Prawa i Sprawiedliwości.

To nie jedyne wątpliwości w związku z budową Krakowskiego Centrum Muzyki. Ostatnio powierzchnia kompleksu znacząco się powiększyła.

Budynek powiększył się o 2/3 z 8 tysięcy metrów do 13 i pół tysiąca. To szokujące. W przetargu tego nie było. Dziwna sytuacja.

mówi radny Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Stawowy a powody powiększenia o 5 tysięcy metrów kwadratowych Krakowskiego Centrum Muzyki tłumaczy Iwona Sitnik - Kornecka. W czasie prac projektowych pojawiły się prośby od obu orkiestr, które będą funkcjonowały w budynku, a także o dodanie sali dla fundacji prof. Stanisława Gałońskiego a idea budowy Centrum w tym miejscu pochodziła właśnie od niego.

Pierwsze koncerty w Krakowskim Centrum Muzyki mają się odbyć na przełomie 2025 i 2026 roku.

Tematy:
Autor:
Bartłomiej Ziaja

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię