Pan Artur, żeby pokazać swój problem, zaprosił nas do swojego mieszkania w jednym z bloków w krakowskich Czyżynach i pokazał kuchnię mieszczącą się na 4 m2.

„Nad kuchenką gazową wisi siateczka na śmieci segregowane. Obok jest miejsce na śmieci zmieszane. Ale na pozostałe miejsca już nie ma. Nawet zastanawiałem się, czy w osobnej szafce nie umieścić koszy na śmieci segregowane, ale ta szafka też jest mała i nie ma tak małych pojemników, które by mi się tutaj zmieściły” - przyznaje nasz słuchacz.

Nie lepiej jest w nowohuckim mieszkaniu krakowskiego satyryka - Adama Grzanki. Postanowił jednak segregację śmieci zamienić w sport. "Wygenerowanie każdego śmiecia, to spacer - tak sobie postanowiłem" - śmieje się nowohucianin.  W kuchni zostawił tylko pojemniki na bio odpady i tworzywa sztuczne, w przedpokoju postawił szafkę do sortowania odpadów, w swojej pracowni kosz na papier, a butelki włożył do opakowań po kociej karmie. "Jest tego ogrom. Mieszkanie trochę zamienia się w wielki kosz" - mówi Grzanka. 

Mały metraż mieszkań to powszechna tendencja w Krakowie - przyznaje Magdalena Jurkowska z wydziału architektury wnętrz Akademii Sztuk Pięknych. „Dobrym rozwiązaniem jest młynek w zlewie, który pozwala nam pozbyć się frakcji organicznej. Można też zamontować w blacie kuchennym otworów, które pozwalają pozbywać nam się śmieci” - podpowiada. Jak dodaje, ważne by kosze były blisko zlewu - to najbardziej wygodne i higieniczne.

"Ja też mam bardzo małą kuchnię" - mówi Aleksandra Niewczas ze stowarzyszenia Zero Waste Polska. „Pomiędzy kuchnią a przedpokojem powiesiłam szafkę, która była przeznaczona na buty. I wykorzystałam ją jako pojemnik na śmieci segregowane” - proponuje. 

Piotr Odorczuk z Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie również musiał w swoim domu wprowadzić nowe zasady sortowania. "Można zmienić sobie przyzwyczajenia. Ja już od lat śmieci wynoszę codziennie. A takie odpady papierowe jak np. gazety trzymam oddzielnie. Nie widzę powodu, by wszystko trzymać w kuchni" - zauważa rzecznik prasowy MPO.

Zachęcamy też Państwa do pokazania jak radzicie sobie z nowymi zasadami segregacji śmieci w małej kuchni. Zdjęcia z #podzlewem umieszczajcie na naszym Twitterze i Facebooku. Czekamy też na nie pod adresem [email protected].

 

 

Nowe zasady sortowania śmieci budzą nadal wiele emocji, jednak dzięki nim teraz system będzie jednolity w całej Polsce.

 

(Katarzyna Maciejczyk/ew)