Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Małopolska po ulewach. Na południu utrzymany stan alarmowy

  • Tomasz Bździkot
  • date_range Niedziela, 2021.07.18 08:51 ( Edytowany Niedziela, 2021.07.18 15:43 )
Ponad sto budynków mieszkalnych i gospodarczych zostało uszkodzonych z powodu zalania w powiecie myślenickim - poinformował wojewoda Małopolski Łukasz Kmita po posiedzeniu sztabu kryzysowego. W wyniku gwałtownego deszczu wylały lokalne rzeki i pod wodą znalazło się część posesji w Myślenicach, Głogoczowie oraz Krzyszkowicach. Straż pożarna musiała ewakuować ok. 20 mieszkańców.

Fot. Tomasz Bżdzikot

Część domów wciąż znajduje się pod wodą. To te budynki najbliżej przepływającej obok rzeki. Na miejscu jest straż, która pomaga mieszkańcom porządkować teren oraz wynosić te rzeczy, które jeszcze można uratować. Dobrą informacją jest to, że woda szybko opada. Tak samo jak szybko przyszło. Mieszkańcy opisują, że czegoś takiego jeszcze w Głogoczowie nie widzieli.

Jak mówił Mateusz Suder, zastępca burmistrza  Myślenic, najgorzej sytuacja wygląda w Głogoczowie oraz Krzyszkowicach: - W Krzyszkowicach mamy uszkodzone co najmniej trzy obiekty mostowe, w tym momencie jeden jest już całkowicie nieprzejezdny. Został zamknięty. Zalana została oczyszczalnia ścieków, która jest pozbawiona zasilania. W Głogoczowie woda wystąpiła z Głogoczówki. Zostało zalane centrum tej miejscowości. Woda przeszła też przez szkołę podstawową, gdzie zalana została przede wszystkim kotłownia. Wszystkie urządzenia grzewcze zostały poprzewracane przez falę błota i kamieni.

Z powodu zapowiadanych kolejnych ulew trwa zabezpieczenia przepustów oraz cieków wodnych. Jak dodawał wicestarosta myślenicki Rafał Kudas, zabezpieczana jest także infrastruktura: To, gdzie to było możliwe, zabezpieczyliśmy mosty i przepusty. Wprowadziliśmy ograniczenia tonażu, ze względu na to że nie nie wiemy, w jakim stanie są te obiekty. Skierowaliśmy ogromną ilość sprzętu, który pracuje już w terenie.

W pełnej gotowości są też wszystkie jednostki straży pożarnej w Małopolsce. Przekroczone stany alarmowe dotyczą dwóch lokalnych rzek: Skawinki oraz Szeniawy. Z brzegów wystąpiły też lokalne potoki: Wysoczanka, Radoczanka i Kleczanka.

Jak mówi Roman Ajchler, ze straży pożarnej w Myślenicach, z powodu ulewnego deszczu zalane zostały wszystkie cieki wodne i przepusty:

Mówi Roman Ajchler
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zapewnił o finansowym wsparciu mieszkańców powiatu myślenickiego pokrzywdzonych przez żywioł. Wszyscy, którzy ucierpieli w wyniku nawałnicy, mogą składać wnioski o pomoc doraźną w wysokości do 6 tys. zł.

Jak mówił  wojewoda małopolski Łukasz Kmita, z powodu wysokiego poziomu wody w lokalnych rzekach oraz prognozowanych burz na południu Małopolski utrzymany jest stan alarmowy. W komendach powiatowych straży pożarnej w Małopolsce podniesiony został stan osobowy jednostek.  Strażacy prewencyjnie ewakuują także obozy harcerskie zlokalizowane w Małopolsce.
Mówi Łukasz Kmita:
Zbiórki dla poszkodowanych
Uruchomiono zbiórki dla poszkodowanych w nocnej powodzi w okolicach Myślenic.

Centrum Usług Społecznych w Myślenicach od poniedziałku do piątku będzie przyjmować najpotrzebniejsze artykuły - przede wszystkim środki czystości.

Można je przynosić od 8 rano do budynku dawnej biblioteki na Rynku.

Zbiórkę pieniężną uruchomiła z kolei Fundacja Akuratna. Szczegóły są na jej profilu facebookowym.
Tematy:
Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Autor:
Tomasz Bździkot

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

3176652

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię