Łącznie studenci przeprowadzili 238 pomiarów.
- Pozwoliły one ocenić aktualny stan Kopca. Z kolei modelowania numeryczne pozwoliły nam prognozować, co dalej się może stać - tłumaczy profesor Elżbieta Pilecka z Politechniki Krakowskiej.
Analizy wykazały, że niektóre fragmenty mogą się osunąć. Dlatego skonstruowane przez studentów mobilne źródło fal, będzie teraz wykorzystywane w śledzeniu zmian w Kopcu.
- Monitorujemy Kopiec przez skanowanie laserowe. Potrzebne jest po prostu wzmocnienie Kopca Kościuszki - dodaje profesor Pilecka.
Kopiec ma zostać wzmocniony za pomocą cementu oraz gwoździ, które zostaną wbite w strukturę w celu stabilizacji najbardziej newralgicznych miejsc. Takie rozwiązania są jednak bardzo kosztowne, dlatego Komitet Kopca Kościuszki zapowiedział, że będzie starał się teraz o dofinansowanie.