Mieszkańcy Krakowa mogą wybierać spośród 93 projektów ogólnomiejskich i 465 o charakterze dzielnicowym. Można głosować na sześć różnych zadań - najwyżej ocenione otrzymuje trzy punkty, a najniżej - jeden.

Zachęcamy do głosowania elektronicznego, jak również w tradycyjnej, papierowej formie poprzez wrzucenie karty do urny w jednym ze 150 punktów w całym mieście.
Większość projektów dotyczy szeroko pojętego obszaru zieleni, są też propozycje dotyczące ochrony klimatu, związane z infrastrukturą sportową, czy komunalną, wydarzeniami kulturalnymi, zdrowiem, sprawami społecznymi - dodaje Mateusz Płoskonka z krakowskiego magistratu.

Do wydania w ramach budżetu obywatelskiego jest tym razem 38 mln zł - o 3 mln więcej niż w roku ubiegłym. Warto skorzystać z możliwości decydowania na to przeznaczyć te pieniądze - mówi aktywistka miejska Natalia Nazim, która dodaje, że efekty Budżetu Obywatelskiego widać w całym mieście. To zalew Bagry, nowy park w Czyżynach, wkrótce powstanie park przy Karmelickiej. Zostało też zrealizowanych kilkaset projektów dzielnicowych, Każdy mieszkaniec w swojej dzielnicy, najbliższym otoczeniu, może zauważyć, że Budżet Obywatelski działa...

Natalia Nazim nie ukrywa, że frekwencja w głosowaniu na projekty BO, która w ubiegłym roku wyniosła około 8% mogłaby być wyższa przez lepszą promocję głosowania i pokazywanie tych projektów, które już zostały zrealizowane, ale powol;i zmierzamy w dobrym kierunku.

W głosowaniu na projekty Budżetu Obywatelskiego co roku bierze udział około 60 tys. mieszkańców Krakowa.

Lista projektów, spośród których można wybierać, dostępna jest na stronie budżet.krakow.pl. Poprzez tę stronę można również zagłosować.