Tym razem rozpoczęło się w Muzeum Fotografii, w którego soedzibie można było zobaczyć nową wystawę pt. "Co robi zdjęcie?", składającą się z ponad 1000 obiektów. Goście mieli szansę zapoznać się z technologiami zapisu na kliszy, szklanej płycie i dysku komputera, dowiedzieć się, jak wyglądały aparaty fotograficzne w przeszłości i jakich chemikaliów używano do wywoływania zdjęć. Zaprezentowano prace klasyków polskiej fotografii powojennej i twórców współczesnych.

"Co robi zdjęcie?" – nowa wystawa główna Muzeum Fotografii w Krakowie

Piątek, 2022.05.13

Dla miłośników mody przygotowało propozycję Muzeum Książąt Czartoryskich - oddział Muzeum Narodowego - to do obejrzenia była zrekonstruowana suknia Cecylii Gallerani, słynnej "Damy z gronostajem". Prezentację poprzedził wykład na temat mody na dworze mediolańskim końca XV w.

Ci, którzy swoje kroki skierowali na najsłynniejsze krakowskie wzgórze, trafili na przygotowaną w ogrodach wystawę Zamku Królewskiego. Ekspozycja "Smoczy Ogród. Bronisław Chromy na Wawelu" przygotowana została z okazji 50. urodzin Smoka Wawelskiego, a zobaczyć można było na niej inne rzeźby plenerowe autora tego pomnika.

Swoje oddziały otworzyło też Muzeum Krakowa, zapraszając na oprowadzanie po wystawach stałych, a także inne wydarzenia dla młodszych i starszych miłośników sztuki, m.in. wieczór z bajkami, naukę śpiewania pieśni rycerskich, rekonstrukcje kostiumologiczne, warsztaty koronki klockowej i nocny przejazd autokarem po Nowej Hucie. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się Podziemia Rynku Głównego.

Muzeum Lotnictwa Polskiego, które - po przeprowadzeniu długich prac warsztatowych - zaprezentowało odnowiony samolot Prząśniczka.

W sumie swoje drzwi dla zwiedzających otworzyło ponad 50 placówek, zapraszając gości nie tylko na ekspozycje stałe i czasowe, ale też umożliwiając im wejście do miejsc na co dzień dla nich niedostępnych. Muzea i galerie zorganizowały warsztaty, spacery, koncerty, atrakcje dla dzieci i młodzieży, prelekcje oraz pokazy filmowe.

Kraków, którzy od kilku miesięcy jest domem dla tysięcy uciekających przed wojną uchodźców, nie zapomniał także o swoich nowych mieszkańcach. Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod hasłem "Moc Muzeów - dla Ukrainy"; przygotowano program dla ukraińskojęzycznych gości, a w wybranych punktach prowadzono zbiórkę pieniędzy na pomoc dla zaatakowanego państwa.