Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Naukowcy z UJ uzyskali pierwszy na świecie trójfotonowy obraz tomograficzny PET

Obraz wykonano za pomocą prototypu tomografu skonstruownego w Instytucie Fizyki UJ. Łączy on możliwość jednoczesnego skanowania całego ciała z niekonwencjonalnymi trybami obrazowania. To otwiera nowe możliwości diagnozowania nowotworów. Urządzenie ma je nie tylko lokalizować, ale również określać stopień ich złośliwości oraz badać dynamikę metabolizmu i rozprowadzania leków. To unikatowe rozwiązanie, które pozwoli na wdrożenie procedur leczniczych, opartych na precyzyjnym diagnozowaniu.

Autorstwa Batusaurus - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38100210

Posłuchaj co mówi biolog molekularny z Wydziału Fizyki UJ prof. Ewa Stepień

Naukowcy z UJ uzyskali pierwszy na świecie trójfotonowy obraz tomograficzny PET. Obraz wykonano za pomocą nowoczesnego tomografu skonstruowanego w Instytucie Fizyki UJ. Urządzenie służy do jednoczesnego obrazowania całego ciała pacjenta i otwiera nowe możliwości diagnozowania nowotworów.

- Ma nie tylko lokalizować, ale również określać stopień złośliwości zmian nowotworowych oraz badać dynamikę metabolizmu i rozprowadzania leków. Dążymy do tego, żeby można było opisać złośliwość nowotworów na właściwości strukturalnych i metabolicznych. Byłaby to taka biopsja wirtualna, która by zastąpiła biopsję tradycyjną - wyjaśnia biolog molekularny z Wydziału Fizyki UJ prof. Ewa Stepień.

Unikatowe rozwiązanie opracowane wyłącznie przez polskich naukowców pozwoli na wdrożenie bardziej efektywnego leczenia, lepiej dopasowanego do potrzeb pacjenta. Twórcą tomografu pozytonowo-emisyjnego pod nazwą Jagielloński-PET jest prof. Paweł Moskal z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.


To otwiera nowe możliwości diagnozowania nowotworów. Urządzenie ma je nie tylko lokalizować, ale również określać stopień ich złośliwości oraz badać dynamikę metabolizmu i rozprowadzania leków. To unikatowe rozwiązanie, które pozwoli na wdrożenie procedur leczniczych, opartych na precyzyjnym diagnozowaniu.

Pracują na Nobla - w soboty o godz. 16:30:W programie poznajemy szczegóły pracy krakowskich naukowców. Zaglądamy w zakamarki laboratoriów, szukamy odpowiedzi na trudne, ale ważne pytania. Goście programu w prostej i przystępnej formie przedstawiają słuchaczom tematykę swoich badań. 

Autor:
Joanna Gąska

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię