Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Na krakowskim Kazimierzu odsłonięto ławkę Jana Karskiego

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2016.01.26 15:57 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:25 )
Odlana z brązu ławka Jana Karskiego została odsłonięta przy ul. Szerokiej na krakowskim Kazimierzu. Autorem pomnika jest rzeźbiarz, profesor krakowskiej ASP Karol Badyna.

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Posłuchaj co mówi rzeźbiarz Karol Badyna
Ławka Jana Karskiego na krakowskim Kazimierzu

"Karski jest w swojej klasyczne pozie, trochę zamyślony, podpiera ręką twarz. Myślałem o ławce jako o całunie, na którym coś jest odcisnięte, postaci ludzkie, że kogoś brakuje" - tłumaczy autor. 

Ławeczka Jana Karskiego stanęłą przed Synagogą Remuh. Wybór miejsca jest niezwykle wymowny i wzruszający - dodaje prof. Aleksander Skotnicki - jeden z inicjatorów powstania krakowskiej rzeźby. "Chcieliśmy bardzo, żeby stanęła na Kaziemierzu, bo Karski walczył o tych ludzi. W jakimś sensie stawiamy ławkę w imieniu społeczności żydowskiej, mimo, że większość nas nie jest Żydami. Ona ma inne posadowienie niż wszędzie na świecie. Tylko tutaj jest wśród społeczności żydowskiej, która tędy będzie przechodzić, to jest jakiś symbol, wzruszający" - powiedział prof. Skotnicki.

Ławeczka Jana Karskiego stanęła na ziemi podarowanej przez Krakowską Gminę Wyznaniową. Kraków jest siódmym miastem w Polsce i na świecie, po Łodzi, Kielcach, Warszawie, Waszyngtonie, Nowym Jorku i Tel Awiwie, gdzie w ten sposób został upamiętniony bohater Polskiego Państwa Podziemnego, świadek Holocaustu i dyplomata Jan Karski. 

 

(Anna Łoś/PAP/ew)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię