- Dzisiaj zaczynamy. Valeo ma 100 dni. Od jutra w specjalnych polach będą pojawiały się kolejne liczby. Dni będą upływały. 100 dni i ani dnia dłużej. Ten smród jest tak odczuwalny, że nie potrzeba pomiarów. Nikt nam nie chce powiedzieć, co się wydobywa z tych kominów. Będziemy nieprzerwanie od władz lokalnych i centralnych wymagać rozwiązania tej sprawy - mówią mieszkańcy Skawiny.

Mieszkańcy przedstawili także projekt uchwały zmieniający decyzję Rady Miasta Skawina z kwietnia tego roku o poszerzeniu strefy ekonomicznej w pobliżu zakładów. Ma to nie pozwolić na poszerzanie produkcji firmie Valeo.

- Tutaj nie może być jednego kroku naprzód i dwóch do tyłu, jak to ma miejsce. Na początku roku decyzja Rady Miejskiej Skawiny rozszerzyła strefę ekonomiczną o działki wokół Valeo na potrzeby produkcyjne tego zakładu. Mimo że inny podmiot to realizuje, to właśnie Valeo będzie miało większą zdolność produkcyjną - mówi Łukasz Kurlit ze Skawińskiego Alarmu Smogowego.

Projekt uchwały mieszkańców jest obecnie analizowany przez miejskich prawników. Jeśli nie będzie w nim błędów zostanie przedstawiony na najbliższej sesji Rady Miasta. Skawińscy urzędnicy, jak zapewniają, cieszą się z inicjatywy, liczą na to, że w ciągu stu dni sytuacja się poprawi, ale też bronią Valeo. Jak przekonuje Marcin Kozielski z Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie, z firmą rozmawiają raz w tygodniu i ta zobowiązała się już do założenia nowej instalacji.

- Filtr zimnej plazmy, który ma wyeliminować ten zapach zgłaszany przez mieszkańców, jest projektowany, następnie będzie montowany i na przełomie lutego i marca pownien już działać. Mamy nadzieję, że problem uciążliwości zapachowych dzięki temu emiterowi uda się rozwiązać - mówi Kozielski.

Pojawia się tylko pytanie czy to nowe rozwiązanie poprawi w satysfakcjonujący sposób sytuację mieszkańców nim odliczanie się skończy.
Inicjatorzy licznika na razie nie mówią co zamierzają zrobić, jeśli ten czas upłynie bez widocznych efektów. Podczas poprzednich protestów padały nawet słowa o zablokowaniu pracy zakładu produkującego części samochodowe.

 

(Tomasz Bździkot/łk)


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Tomasz Bździkot/ko)