Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kraków: nowa zabudowa na Wesołej?

Zamiast ochrony zieleni... nowe budynki na krakowskiej Wesołej. Wśród zmian zgłoszonych do projektowanego właśnie planu miejscowego radni zaproponowali, aby na jednej z działek w rejonie ulicy Bujwida dopuścić jednak zabudowę. Na to jednak nie godzi się wojewódzka konserwator zabytków. Podkreśla, że w tak specyficznej dzielnicy, jaką ma być Wesoła należy szczególnie dbać o każdy skrawek zieleni, a nie zezwalać na stawianie kolejnych budynków.

Fot. archiwum RK

Zdaniem profesor Moniki Bogdanowskiej - dopuszczenie zabudowy na niezagospodarowanej dotąd działce spowoduje nie tylko utratę zielonej przestrzeni, ale także to, że obok kamienic z okresu międzywojennego powstanie twór, który wyglądem nie będzie przystawał do otoczenia. Wojewódzka konserwator zwraca uwagę, że zagęszczenie zabudowy w tym miejscu z pewnością nie będzie służyło mieszkańcom.

Radni z komisji planowania przestrzennego tłumaczą, że przeznaczenie działki pod teren zielony zablokuje prywatnym właścicielom możliwość swobodnego dysponowania ziemią, która do nich należy. Jednocześnie zaznaczają, że zgłoszone do planu poprawki wymagają, aby przewidziana w tym miejscu nowa kamienica nie przewyższała pozostałych zabudowań i została odpowiednio odsunięta od innych budynków w taki sposób, by mieszkańcy nie zaglądali sobie w okna. 
- Szkoda, że troska o zieleń, którą wyraża pani konserwator, dotyczy tylko jednej konkretnej działki. - mówi Piotr Gibek - właściciel terenu przy ulicy Bujwida na krakowskiej Wesołej.

Jak mówi właściciel działki, wniosek o umożliwienie zabudowy na działce był składany pięciokrotnie przy okazji każdego publicznego wyłożenia planu miejscowego, ale przedstawiciele miasta nie byli zainteresowani rozmową.
Mówi Piotr Gibek
Piotr Gibek dodaje, że na działce znajduje się tylko jedno drzewo - jabłoń, która swoją kondycją zagraża bezpieczeństwu. Podkreślił również, że wojewódzka konserwator zabytków nie zgłaszała żadnych uwag kiedy w planie miejscowym zezwolono na zabudowę zadrzewionego obszaru przy Bujwida gdzie mieściły się dawne szpitalne magazyny. Teren trafił w ręce miasta podczas wykupu Wesołej.
Autor:
Joanna Ślusarczyk

Opracowanie:
Łukasz Konatowicz

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię