Wyprzedził Niemca Michaela Kolza na wałachu Cellato i Jarosława Skrzyczyńskiego na wałachu Komboy.
Do najważniejszego piątkowego konkursu, punktowanego w rankingach Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej oraz Cavaliady Tour, przystąpiło 50 par. Zwycięzca otrzymał nagrodę w wysokości 7,5 tysięcy euro, a kolejni zawodnicy - 6 i 4,5 tys.
Neretnieks to doświadczony jeździec. W Krakowie wygrał po raz pierwszy dosiadając Quintesa.
"Tutaj jest naprawdę niesamowite show i bardzo lubię tu przyjeżdżać. Moim głównym celem jest dostać się do finału Pucharu Świata w Rijadzie, dlatego cieszę się, że zebrałem kolejne punkty do rankingu. Parkur podstawowy był dość trudny i bardzo techniczny. Szczególnie ostatnia linia" – powiedział Łotysz, który dzięki temu zwycięstwu awansował na pierwsze miejsce w rankingu Cavaliada Tour, wyprzedzając dotychczasowego lidera Niemca Harma Lahde. O ostatecznym triumfie w tej rywalizacji zadecyduje niedzielny konkurs.
Zadowolony ze swojego występu był sklasyfikowany na trzecim miejscu polski jeździec Skrzyczyński.
"Trzecie miejsce to ogromny sukces w tak trudnym konkursie. Mój koń jeszcze nie ma doświadczenia w tak dużych parkurach, a szczególnie w rozgrywkach, ale wszystko przed nim. O tym jak trudny był to parkur mówią same wyniki. To są zawody czterogwiazdkowe i musimy mierzyć się z przeszkodami o takiej trudności. Przede mną w Krakowie jeszcze starty w finale Średniej Rundy i w Grand Prix" – powiedział.
Bardzo dobrze zaprezentowali się także Tomasz Miśkiewicza na Velvet Lazar. Dostał się do finałowej rozgrywki i zajął w niej piąte miejsce.
W rozegranym wcześniej zwykłym konkursie Średniej Rundy (140 cm) rywalizowało 64 pary. Zwyciężył Dawid Skiba na 9-letnim wałachu Kasper. Druga była Austriaczka Josefina Goess-Saurau na klaczy SFS Mirage, a trzecia Estonka Margareth Eikner i jej klacz Cardentos Rose Dree Boeken.
W sobotę odbędzie się m.in. finał Średniej Rundy (145 cm) i Cavaliada Future, czyli rywalizacja dzieci na kucach, konkurs barier, który zastąpił konkurs potęgi skoku oraz konkurs dwunawrotowy zaprzęgów parokonnych Orlen Driving Tour.
Cavaliada Tour to cykl zawodów rozgrywanych w obecnej edycji w czterech miastach – pierwsze odbyły się w listopadzie w Warszawie (CSI3*), kolejne w grudniu w Poznaniu (CSI4*) i na początku lutego w Sopocie (CSI3*). Kraków po raz trzeci jest gospodarzem tej imprezy.