Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Inauguracja trzeciej edycji Royal Opera Festival

O godz. 19.30 w sali koncert Filharmonii Krakowskiej zainaugurowana zostanie trzecia edycja Royal Opera Festival. To wydarzenie muzyczne, którego program koncentruje się na twórczości Gioachina Rossiniego. Tegoroczna, trzecia już edycja festiwalu, którego pomysłodawcą i głównym organizatorem od chwili powstania jest Stowarzyszenie Passionart, realizowana będzie również pod auspicjami Filharmonii Krakowskiej.

Posłuchaj co mówi Mateusz Prendota, dyrektor Filharmonii Krakowskiej
Koncepcja festiwalu opiera się na próbie ukazania twórczości Rossiniego w szerszym, często ponadczasowym kontekście i odsłanianiu analogii pomiędzy spuścizną mistrza z Pesarto i artystów innych epok.  W trzeciej już odsłonie Royal Opera Festival przypomniane zostaną dwie mało znane opery Rossiniego: Jedwabna drabinka (La scala di seta) – w ramach otwarcia festiwalu 21 czerwca oraz Elżbieta, królowa Anglii (Elisabetta, regina d'Inghilterra), którą polska publiczność będzie miała okazję zobaczyć po raz pierwszy w pełnej wersji na zakończenie krakowskiej części festiwalu, czyli 4 lipca 2021 o godz. 18.00 w Teatrze im. J.  Słowackiego w Krakowie. Niejako dla kontrastu zaprezentowane zostanie również popularne oratorium Stworzenie świata (La Creazione) Josepha Haydna w neapolitańskiej wersji z 1812 roku.
 
W pierwszym, inauguracyjnym projekcie festiwalu, Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi José Miguel Pérez-Sierra – jeden z najwybitniejszych dyrygentów młodego pokolenia, który w swojej karierze artystycznej prowadził spektakle w ramach najbardziej znaczących festiwali operowych świata, jak na przykład Rossini Opera Festival w Pesaro, ale także występował na głównych scenach operowych Hiszpanii, Włoch, Francji, Portugalii i Chile. W interpretowanej przez niego wersji koncertowej opery buffa Rossiniego Jedwabna drabinka udział wezmą wyśmienici artyści śpiewacy – Adina Vilichi (Giulia), Pierluigi D’Aloia (Dorvil), Emmanuel Franco (Germano), Lorenzo Barbieri (Blansac) oraz studiująca w Wiedniu polska sopranistka Alicja Ciesielczuk (Lucilla) i Tomasz Świerczek – na co dzień artysta Chóru Filharmonii Krakowskiej (Dormont).
 
Royal Opera Festival organizowany jest we współpracy z Academie BelCanto Bad Wildbad. Po koncertach odbywających się w Krakowie, zespoły Filharmonii Krakowskiej uczestniczyć będą w festiwalu Rossini in Wildbad. Belcanto Opera Festival, jaki odbywa się w dniach od 8 do 24 lipca w Wildbad w Niemczech.
Autor:
Wioletta Gawlik-Janusz

Opracowanie:
Justyna Polewska-Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię