Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Do Krakowa będzie obowiązywał bilet wstępu? Taki pomysł ma radna

  • Kraków
  • date_range Środa, 2019.07.10 12:45 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:45 )
Bilet do miasta? Krakowska radna chce nałożenia na turystów dodatkowego podatku od wstępu do Krakowa. Małgorzata Jantos powołuje się w tej sprawie na przykład włoskiego parlamentu, który zatwierdził opłatę dla zwiedzających Wenecję w wysokości od 2,5 do 10 euro, w zależności od pory roku. W przypadku stolicy Małopolski radna proponuje opłatę "wstępu" w wysokości 1 euro.

fot: Wojciech Kaczówka

- Najwyższa pora, żebyśmy wprowadzili taki podatek dla turystów. Byłby to rodzaj szacunku dla miasta, które oferuje wiele atrakcji historycznych i kulturowych. Podsunę takie rozwiązanie prezydentowi. Mam nadzieję, że przyjmie to pozytywnie - mówi radna Małgorzata Jantos.

Według radnej, pieniądze z podatku można przekazać na darmową komunikację miejską dla mieszkańców. Kraków w zeszłym roku odwiedziło 13 milionów turystów.

 

(Magdalena Zbylut/ko)

 

Sprawdziliśmy, jak opłata wstępu działa w Wenecji:

Wenecja - bilet wstępu - jak to działa?

Wenecja, Ponte della Liberta', fot. Didier Descouens - Opera propria, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40175110

Wenecja od lat zmaga się z masowym najazdem turystów, dotyczy to zwłaszcza jednodniowych spacerowiczów traktujących miasto jak muzeum pod gołym niebem. Mieszkańcy skarżą się, że w historycznej części miasta nie da się już normalnie funkcjonować. Bywają okresy, że wąskimi uliczkami i mostkami prowadzącymi na Plac Św. Marka trudno się przecisnąć. Od dawna zastanawiano się, jak to zmienić. I wymyślono - każdy, kto przyjeżdża do Wenecji, musi słono zapłacić. Są jednak wyjątki, zwolnione z opłaty są np. osoby zatrudnione w Wenecji, za darmo można też wziąć udział w pogrzebie. Do kasy miasta płynie więc gigantyczny strumień gotówki, w końcu rocznie miasto odwiedza ponad 20 milionów turystów. Wszystkie te pieniądze mają zostać wydane na potrzeby mieszkańców. Wenecjanie nie od dziś wiedzą, jak się robi interesy.

GDZIE?

Opłata dotyczy strefy miasta, do której dostać się można Mostem Wolności (Ponte della Liberta’), historycznego centrum miasta i wysp położonych na lagunie (łącznie 41, w tym Lido, Murano, Burano, Torcello, Mazzorbo).

Bilet wstępu jest alternatywą dla podatku od pobytu, który płacili dotąd tylko ci, którzy w Wenecji rezerwowali nocleg. Zapłacić musi każda osoba fizyczna, która przyjedzie do Wenecji choćby na chwilę. Bilet będzie ważny do północy tego samego dnia.

ILE?

Od 1 stycznia 2020 r. standardowa opłata wynosić będzie 6 euro za dzień, z wyjątkiem biletów zielonych (mały ruch turystyczny) 3 euro; czerwonych (krytyczna liczba turystów) 8 euro; czarnych 10 euro (przekroczona liczba krytyczna).

W 2019 r. (od 1 maja) opłata wynosi 3 euro.

KTO JEST ZWOLNIONY Z OPŁATY?

Opłacie nie podlegają mieszkańcy gminy Wenecja, zatrudnieni w Wenecji, studenci (również ci dojeżdżający), członkowie rodzin lub osoby płacące podatki w Wenecji.

Zwolnione będą osoby nocujące w hotelach na terenie gminy (płacą inny podatek), a także:

- mieszkańcy miasta i regionu Wenecja, posiadacza karty Citypass “Venezia Unica”, dzieci do lat 6, niepełnosprawni i ich opiekunowie, korzystający z usług medycznych na terenie miasta, zawodnicy startujący w imprezach sportowych na terenie miasta, władze i urzędnicy, wolontariusze biorący udział w imprezach organizowanych przez gminę i region Wenecja, wolontariusze wspierający służby, służby porządkowe, żołnierze, straż pożarna, osoby, które podpisały umowę najmu w celach innych niż turystyczny, małżonkowie, partnerzy, członkowie rodzin mieszkańców do 3. stopnia pokrewieństwa, rodziny osadzonych, uczestnicy pogrzebów osoby wezwane przez sąd


 

Obowiązek wniesienia opłaty dotyczy osób przyjeżdżających do miasta dowolnym środkiem transportu, prywatnym bądź publicznym: drogą powietrzną, lądową bądź morską. Za wstęp do Wenecji zapłacimy u przewoźnika, kupując bilet na drogę lub parking.

Czy da się uniknąć opłaty? Pewnie tak, ale mandaty będą słone (od 100 do 450 euro), a Włosi mają spore doświadczenie w ich nakładaniu.

 


(Sylwia Paszkowska na podstawie: ilfattoquotidiano.com)


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię